V Bulharsku udeřil prasečí mor, utratí tisíce zvířat

Všech 17.000 prasat jedné farmy na severu Bulharska musí být kvůli výskytu prasečího moru utraceno. Nákaza se tam možná dostala ze sousedního Rumunska, nedaleko jehož hranic se zemědělský podnik nachází. Podle serveru Novinite.bg o tom dnes informoval Bulharský úřad na ochranu potravin (BABCH).

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vepři
doporučujeme

Zasažená prasečí farma ve vesnici Nikolovo v Rusenské oblasti je pouhých devět kilometrů od rumunských hranic. Nachází se v už dříve stanovené rizikové zóně a rozsáhlý chov farmy veterináři pravidelně kontrolují.

Mezi preventivní opatření přijatá úřady patří vedle uzavření zasaženého zařízení také vytvoření karanténní zóny v okruhu tří kilometrů. V této oblasti mohou být zabita prasata i v domácích chovech, sdělila agentuře Reuters mluvčí BABCH.

Bulharsko letos znovu zpřísnilo preventivní opatření proti šíření afrického moru prasat, když se 30 případů tohoto infekčního onemocnění vyskytlo v několika regionech, včetně oblastí sousedících s Rumunskem.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný.

S prasečím morem mělo loni velké problémy Rumunsko, které muselo v chovech vybít minimálně 400.000 prasat. Kvůli tomu také Bulharsko loni zavedlo preventivní opatření. Tehdejší ministr zemědělství mimo jiné informoval o rozhodnutí postavit čtyřřadý plot s ostnatým drátem v celkové délce 133 kilometrů, což je pětina celé bulharsko-rumunské hranice.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie pohřešuje zaměstnance konzulátu v Hongkongu. Zadržuje ho Čína?

20.08.2019 09:07 V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského…

Zábavní park v Německu odstavil kolotoč, připomínal hákové kříže +VIDEO

20.08.2019 08:45 Německý zábavní park po vlně kritiky na sociálních sítích ukončil provoz atrakce, kterou spustil…

Litva koupí miliony jodových tablet, má strach z běloruské jaderné…

20.08.2019 08:22 Litevská vláda oznámila, že nakoupí přes čtyři miliony jodových tablet za 900.000 eur (asi 23,2…

Mrakodrap v Grónsku? Trump zveřejnil fotomontáž, vyvolala bouřlivé reakce

20.08.2019 07:56 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru opět přispěl ke kontroverzní diskuzi, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama