KOMENTÁŘ: Evropská unie je poprvé pod ženským vedením

Komentář Anety Navrátilové - Je tomu teprve pár dní od toho, co se novou předsedkyní nejvyšší unijní instituce poprvé v historii evroských společenství stala žena. Německá politička Ursula von der Leyenová je ta, která v následujících pěti letech povede Evropskou komisi - těleso, kterému mimo jiné náleží legislativní iniciativa. Jaké legislativní akty během následujícího volebního období z iniciativy komise pod ženským vedením pravděpodobně vzniknou, jsme mohli ze slov von der Leyenové už pochopit. Čemu chce však většina z nás nyní přijít na kloub, je to, jak moc feministická Evropská unie pod jejím vedením bude. Bývalá (dosluhující) spolková ministryně obrany totiž o Evropě hovoří jako o ní - o ŽENĚ.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Ursula von der Leyenová
doporučujeme

Už samotná skutečnost, že do čela unijní instituce byla poprvé od 50. let minulého století zvolena žena, poukazuje na měnící se politické i společenské "klima" na kontinentu. Rovnost mužů a žen označila německá politička von der Leyenová v jednom ze svých tweetů za "téma, které je blízké jejímu srdci". Z tohoto můžeme vyvozovat, že bude na rovnost pohlaví klást v následujících letech nemalý důraz.

Tomu, že se můžeme těšit na genderově rovnější a spravedlivější  Evropskou unii, odpovídá i přání von der Leyenové, aby se její komise z poloviny skládala z žen. Čerstvě zvolená předsedkyně Evropské komise navíc po jednotlivých členských státech požaduje, aby jí na pozice unijních komisařů předkládali vždy jak jméno mužského kandidáta, tak zároveň i ženy. Jak velkou feministku si tedy nedávno zvolený Evropský parlament právě do svého vedení dosadil?

I po přihlédnutí ke skutečnosti, že Ursula von der Leyenová byle (a doposud stále je) i první ženskou německou ministryní obrany, lze s velkou pravděpodobností očekávat, že feminismus a prosazování rovných práv a možností žen bude pro její funkční období více než charakteristické. Stejně jako pro ni bylo charakteristické v její dosavadní politické kariéře.

Ursula von der Leyenová patří v Německu mezi velice uznávané a úspěšné političky, jednu dobu dokonce kolovaly dohady o tom, že by to mohla být právě ona, kdo v kancléřském křesle nahradí Angelu Merkelovou. V době, kdy von der Leyenová působila coby spolková ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež (2005-2009, pozn. red.) vznášela a následně se zasazovala o řešení takových témat, která byla v Německu v té době "tabu".

K jejím úspěchům můžeme zcela jistě řadit například zákon upřesňující, že výchova dítěte je stejně jako matčina, tak i otcova práce. Následně se zasadila o změnu názvu mateřské dovolené na dovolenou rodičovskou.

Klíčové v tomto okamžiku je uvědomit si, o jaké době se bavíme - bavíme se totiž o období, kdy byla von der Leyenová ministryní za silně konzervativní CDU. Proto byly její postoje k rodičovství a rovnosti pohlaví nejprve považovány za kontroverzní (označovány za tzv. konzervativní feminismus), zanedlouho na to na ně však bylo nahlíženo jako na "revoluční".

Evropská komise by měla ve svém novém složení začít pracovat od 1. listopadu 2019. 

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy