Lech Walesa prohrál soudní bitvu. Musí se omluvit Kaczyńskému

Odvolací soud v Gdaňsku na severu Polska dnes ponechal v platnosti rozsudek ve při mezi šéfem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským a bývalým prezidentem Lechem Walesou. Prvoinstanční soud loni v prosinci rozhodl, že Walesa se má omluvit expremiérovi Kaczyńskému za výroky, které mu připisovaly odpovědnost za katastrofu vládního letadla z dubna 2010 u ruského Smolenska. Uvedla to polská média. Walesa už slíbil, že se proti dnešnímu rozhodnutí odvolá.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Walesa, Lech
doporučujeme

Soud nicméně loni v prosinci také rozhodl, že Walesa nemusí zaplatit 30.000 zlotých (asi 180.000 Kč) na dobročinné účely, jak požadoval Kaczyński, předseda národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), ani se omlouvat za další výroky na Kaczyńského adresu. Proti verdiktu se odvolal jak Walesa, tak Kaczyński.

"Odvolací soud odmítl odvolání obou stran, čímž ponechal v platnosti rozsudek soudu nižší instance. Rozsudek je pravomocný," napsal list Dziennik na svém webu.

Kaczyński žaloval Walesu za to, že na svém facebookovém účtu napsal, že Jaroslaw Kaczyński, "hnaný falešnou statečností" při letu polské delegace do Smolenska na západě Ruska "vydal nařízení k přistání, i když věděl, že panuje špatné počasí, a způsobil tak leteckou katastrofu z 10. dubna 2010". Tu nepřežil nikdo z 96 lidí na palubě, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského, dvojčete Jaroslawa Kaczyńského. Jaroslaw Kaczyński zůstal ten den ve Varšavě.

Soudkyně loni v prosinci také rozhodla, že Walesa se nemusí omlouvat za svůj výrok o Jaroslawovi Kaczyńském, že "není zdravý a psychicky vyrovnaný". Šéf PiS také chtěl omluvu za to, že ho Walesa obviňoval, že nařídil, aby Walesovi byla připisována spolupráce s tajnou komunistickou policií. Ani v tomto bodu soud Kaczyńskému nevyhověl.

"Nenechám si zavřít ústa! Zažaluji verdikt u nejvyššího soudu a - pokud to bude třeba - u Evropského soudu pro lidská práva," zareagoval na rozsudek Walesa. Svými někdejšími výroky nechtěl oponenta urazit, ale kritizoval skutečnost, že ve skutečnosti Jaroslaw Kaczyński, ač tehdy byl bez státních funkcí, řídil svého bratra, i když ten byl hlavou státu. "Je smutné, že soud v Polsku chce omezit svobodu slova ohledně politických otázek," napsal Walesa na facebooku.

Walesa a bratři Kaczyńští kdysi spolupracovali v protikomunistickém hnutí Solidarita a po zvolení Walesy prezidentem. Pak se však jejich názory rozešly a stali se z nich zarytí nepřátelé.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zfetovaní agresivní migranti spí na ulicích. Úřady jsou bezradné

17.08.2019 11:54 V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

Vojáci v Německu budou jezdit rychlíky zdarma

17.08.2019 08:47 Vojáci v uniformě budou mít v německých rychlících už brzy jízdné zdarma. Podle agentury DPA se na…

Francouzi ukradli z pláže na Sardinii 40 kilogramů písku. Hrozí jim až 6…

17.08.2019 07:33 Bezmála 40 kilogramů písku původem z pláže na jihu italského ostrova Sardinie objevili policisté…

Letošní Halloween obzvlášť děsí. Merkelová chce brzy jednat s Johnsonem o…

16.08.2019 22:01 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se chce brzy osobně sejít s britským premiérem Borisem Johnsonem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama