Peklo v Portugalsku: Hasiči dál zápolí s lesními požáry, nevylučují útok žháře

Hasičům se stále nedaří dostat zcela pod kontrolu lesní požár ve středním Portugalsku, který místní média označují za nejkomplikovanější požár letošního léta. Práci jim stěžuje měnící se směr větru a růst teplot. Podle odhadu odborníků z místní univerzity tam zničily plameny od soboty na 8500 hektarů porostu, uvedla agentura EFE.

Přidejte svůj názor

Masivní požár v Portugalsku
doporučujeme

Ačkoliv velkou část požáru, asi na 90 procentech zasaženého území, se v regionu západně od města Castelo Branco už podařilo dostat pod kontrolu, situace je podle šéfa místních hasičů nadále velmi vážná kolem obce Vila de Rei a Maçao. "Čeká nás ještě hodně práce," řekl šéf hasičů Luís Belo Costa ráno novinářům.

V neděli bojovalo s lesními požáry v oblasti ve středním Portugalsku přes 1800 hasičů, nyní jich zůstává v regionu nasazeno asi osm stovek.

zdroj: YouTube

Kvůli víkendovým požárům bylo z preventivních důvodů evakuováno několik obcí, uzavřeny byly i dvě silnice. Zranění utrpělo 30 lidí, jeden z nich byl zraněn vážně. Zraněného, který utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně, navštívil v neděli v nemocnici i portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Úřady pokračují ve vyšetřování příčin požárů, nevylučují ani úmyslně zavinění. Podle místních médii našli u jednoho z nich u obce Vila de Rei důkazy svědčící o žhářství. Už v neděli portugalská televize RTP uvedla, že tři z požárů vypukly zhruba ve stejnou dobu. Policie také v neděli zatkla pětapadesátiletého muže, jehož podezírá ze založení jednoho z nich.

Před nebezpečím požárů varovaly dnes také úřady v sousedním Španělsku, kde meteorologové hlásí na celý pracovní týden velká vedra. V centru Španělska by měly teploty dosáhnout až 40 stupňů. Varování před vysokými teplotami platí i pro Katalánsko, Baskicko či Baleárské ostrovy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit odrazuje Evropany. Do Británie stěhuje stále méně lidí

22.08.2019 17:47 Počet občanů ze zemí Evropské unie, kteří se stěhují do Británie, setrvale klesá, přičemž největší…

Smrtící bouře v Tatrách. Blesk zabil několik turistů včetně dítěte

22.08.2019 17:28 Aktualizováno Nejméně tři lidi, včetně dítěte, dnes zabil v polských Tatrách blesk. Podle listu Gazeta Wyborcza…

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Johnson ve Francii nepochodil. Irská pojistka je nepostradatelná, dupl si…

22.08.2019 16:28 Aktualizováno V příštích 30 dnech nelze najít novou brexitovou dohodu, která by se výrazně lišila od té stávající…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama