Boris Johnson slíbil dokončení brexitu. Nesnesitelně trapný, sepsul ho stínový ministr

Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson dnes v projevu po svém zvolení do čela Konzervativní strany zopakoval slib, že Británie odejde z Evropské unie k 31. říjnu, což později potvrdil i v proslovu ke konzervativním poslancům. Bývalý ministr zahraničí, který v čele vlády oficiálně stane ve středu, chce svůj kabinet sestavit v nejbližších dnech. Hlavní Johnsonův proslov, v němž by měl premiér nastínit své kroky, se očekává ve středu v Downing Street a ve čtvrtek v britském parlamentu.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Johnson také poděkoval svému rivalovi Jeremymu Huntovi a poraženého šéfa diplomacie ocenil jako kvalitního soupeře. Poděkoval také odcházející premiérce Therese Mayové, která ve funkci končí kvůli neúspěchu své brexitové strategie.

Někdejší starosta Londýna a zastánce rázné rozluky od unijních struktur připomněl heslo své volební kampaně, kterým bylo "zajistit brexit, sjednotit zemi a porazit (šéfa labouristické opozice) Jeremyho Corbyna". "Nyní ještě musíme povzbudit naši zemi. Brexit dokončíme 31. října a využijeme všech příležitostí, které přinese," řekl Johnson, jehož zvolení i projev doprovázel velký potlesk.

Připustil také, že jeho zvolení do čela konzervativců, které ho automaticky vynese i do premiérského křesla, nebude všem po chuti. "Vím, že budou lidé, kteří zpochybní vaše moudré rozhodnutí," řekl členům strany Johnson. "Kampaň skončila a práce začíná," dodal v závěru svého proslovu.

zdroj: YouTube

Johnsonův proslov byl poměrně krátký a proti očekávaní mnohých i krotký, píše britský tisk a připomíná, že hlavní projev nového premiéra se očekává až ve středu v Downing Street a ve čtvrtek v parlamentu. Právě Dolní sněmovna se různými kroky snaží zablokovat brexit bez dohody, který Johnson nevylučuje.

Deník The Guardian ale soudí, že Johnson dnes naznačil, že si nepřeje konfrontaci s Evropskou unií, protože nezopakoval svůj dřívější výrok, že Británie opustí blok "stůj co stůj". Místo toho mluvil o významu blízkého a přátelského vztahu s EU.

Labouristický stínový ministr financí John McDonnell na twitteru označil Johnsonův první oficiální projev ve funkci šéfa konzervativců za "nesnesitelně a trapně vlažný". Podle něj byl jako "špatně připravená řeč po večeři v golfovém klubu".

Dnes vpodvečer Johnson mluvil také před poslaneckým klubem své strany. Podle účastníků setkání nový šéf zopakoval, že Británie musí opustit Evropskou unii do 31. října. Slíbil také, že do výkonu funkce ministerského předsedy vloží maximální energii a prohlásil, že je třeba Británii chránit před Corbynem. Johnson rovněž řekl, že si nepřeje předčasné volby, citovala agentura Reuters poslankyni Nicky Morganovou.

Vůdce labouristů dnes zpochybnil silný mandát Johnsona jako vůdce Británie. "Boris Johnson získal podporu méně než 100.000 nereprezentativních členů Konzervativní strany tím, že slíbil daňové škrty nejbohatším, prezentoval se jako přítel bankéřů a prosazoval škodlivý brexit bez dohody," prohlásil Corbyn. "Ale nezískal podporu naší země," dodal opoziční vůdce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci ohrožují Evropany? Leyenová vyvolala poprask, protiimigrační…

16.09.2019 11:56 Nastupující předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová se nehodlá vzdát kritizovaného…

Brexit: Přinese dnešní schůzka Johnsona a Junckera konečně průlom?

16.09.2019 11:41 Britský premiér Boris Johnson se dnes v Lucembursku sejde s dosluhujícím předsedou Evropské komise…

Požár Notre-Dame: Co se tajilo před veřejností? Unikly alarmující dokumenty

16.09.2019 11:02 Francouzské úřady se dopustily významných pochybení při informování veřejnosti o rizicích spojených…

Klimatická hysterie? AfD napadla plán Merkelové, má stát desítky miliard…

16.09.2019 10:23 Německá vláda chce do roku 2023 dát kolem 40 miliard eur (bilion Kč) do boje proti klimatickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama