Boris Johnson bude skvělý, raduje se Trump. Timmermans naopak varuje před tragédií

Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a udržet labouristického lídra Jeremyho Corbyna mimo vládu. V reakci na zvolení Borise Johnsona novým stranickým vůdcem to na twitteru uvedla končící britská premiérka Theresa Mayová. Dodala, že jako řadová poslankyně bude svého nástupce plně podporovat. Johnsonovi krátce po oznámení konzervativců gratuloval i americký prezident Donald Trump nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Šéfka příští Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že doufá v dobrý pracovní vztah s novým britským premiérem.

Donald Trump
doporučujeme

"Blahopřeji Borisi Johnsonovi k tomu, že se stal novým premiérem Spojeného království. Bude skvělý!" napsal Trump na twitteru. Johnson by měl převzít funkci předsedy vlády ve středu po audienci u královny.

"Mnohokrát blahopřeji Borisi Johnsonovi ke zvolení do pozice lídra Konzervativní strany - musíme nyní pracovat společně, abychom uskutečnili brexit, který prospěje celému Spojenému království, a abychom udrželi Jeremyho Corbyna mimo vládu. Z poslanecké lavice budete mít mou plnou podporu," vzkázala svému nástupci Mayová.

Corbyn naopak v reakci kritizoval nastupujícího předsedu vlády za "slibování daňových úlev pro nejbohatší" a za "prosazování škodlivého brexitu bez dohody". Podle opozičního vůdce Johnson nemá podporu Británie, neboť o jeho nástupu do premiérské funkce rozhodli pouze členové Konzervativní strany. "Lidé v naší zemi by měli o tom, kdo se stane premiérem, rozhodnout v parlamentních volbách," dodal.

Šéfka severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), s jejíž podporou konzervativci menšinově vládnou, dnes vládu ujistila podporou severoirských unionistů i po Johnsonově převzetí premiérské funkce. Šéfka DUP Arlene Fosterová řekla, že už Johnsonovi poblahopřála a očekává od něj brzkou návštěvu Severního Irska.

Před brexitem bez dohody varoval také první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, podle kterého by tento scénář byl "tragédií" pro Británii i Evropskou unii. Zopakoval však, že unie nehodlá ustupovat od stávající brexitové dohody. Ta třikrát neprošla dolní komorou britského parlamentu, a Johnson ji proto chce zásadně změnit, což ale zbytek EU odmítá.

Pozici Bruselu shrnul i hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier, když na twitteru hovořil o "ratifikaci dohody o vystoupení" a možnosti jednat o úpravě politické deklarace týkající se budoucího partnerství Británie s EU.

Šéfka příští Evropské komise von der Leyenová, která se funkce ujme v listopadu, podle agentury Reuters uvedla, že doufá v dobrý pracovní vztah s Johnsonem. Připustila ale, že před nimi stojí výzvy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se podle prohlášení Elysejského paláce těší na spolupráci s Johnsonem a se 77. britským premiérem bude mluvit v nadcházejících dnech o takových otázkách jako je Írán nebo brexit.

Johnsonovi dnes pogratulovala také německá kancléřka Angela Merkelová, která se "těší na dobrou spolupráci". "Naše země by i v budoucnu mělo pojit těsné přátelsví," uvedla kancléřka prostřednictvím své mluvčí.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney dnes ujistil, že jeho země bude s Johnsonem a jeho vládou konstruktivně spolupracovat na "udržení a posílení britsko-irských vztahů" i v době brexitových výzev.

Johnsonovi dnes blahopřáli i další politici, mimo jiné izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Český premiér Andrej Babiš se těší, až se s příštím britským premiérem seznámí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Nizozemsko chystá povinnou karanténu pro kontakty nakažených

11.08.2020 22:01 Nizozemská vláda plánuje zavést povinnou karanténu pro všechny osoby, u nichž po setkání s lidmi…

EU volby v Bělorusku nepovažuje za férové, hrozí sankcemi

11.08.2020 21:11 Aktualizováno Evropská unie v prohlášení vydaném ve jménu 27 členských států uvedla, že nedělní prezidentské…

EU nechystá misi na volby ve Venezuele, nemá je za svobodné

11.08.2020 20:20 Evropská unie se zatím nechystá vyslat pozorovatele na prosincové parlamentní volby do Venezuely,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama