Macron si notuje s von der Leyenovou, chtějí vytvořit "novou Evropu"

Francouzský prezident Emmanuel Macron a příští předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes v Paříži demonstrovali jednotu a společné postoje. Šéf Elysejského paláce už bývalou německou ministryni obrany oslovoval jako "paní předsedkyni", řekl jí, že ztělesňuje novou Evropu a ocenil její program. Podle agentury DPA dávali Macron a von der Leyenová "nezvykle zřetelně" najevo shodu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

"Pracujeme pro Evropu, která je silná, která je semknutá," řekla křesťanskodemokratická politička v Elysejském paláci. Zdůraznila, že její první cesta po zvolení do čela unijní exekutivy Evropským parlamentem vedla právě do Paříže. Dále má prý namířeno do Polska a do Chorvatska.

Macron dnes hovořil o "nové kapitole našich dějin" a pochválil šéfku příští Evropské komise za její přísliby klimaticky neutrální, sociální a sjednocené Evropy. Zdůraznil také, že von der Leyenová je první ženou v čele evropské exekutivy. "Ztělesňujete tuto novou Evropu," řekl Macron a dodal, že Paříž je na straně von der Leyenové.

DPA připomíná, že právě Macron mezi šéfy unijních států a vlád von der Leyenovou do vrcholné funkce v Bruselu silně prosazoval a odmítl původního kandidáta na tento post, málo zkušeného politika bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Manfreda Webera, který měl dlouho podporu i německé kancléřky Angely Merkelové. Evropský parlament ji pak před týdnem zvolil předsedkyní EK. Lucemburčana Jeana-Claudea Junckera má ve funkci vystřídat 1. listopadu.

"Ráda bych vám poděkovala za podporu, kterou jste mi v uplynulých dnech a týdnech projevil," řekla von der Leyenová.

Německá politička je podle DPA ve Francii oceňována mimo jiné díky své dobré znalosti francouzštiny. Teprve v červnu ještě jako ministryně obrany na pařížském veletrhu letectví stvrdila společný německo-francouzsko-španělský projekt vývoje společného bojového letounu, který Macron zaštiťuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie sebrala občanství islamistovi Džihádistovi Jackovi

18.08.2019 12:19 Britské úřady zbavily občanství Jacke Lettse, který v roce 2014 v 18 letech odešel do Sýrie, aby…

Na dálnici v Chorvatsku shořel český autobus

18.08.2019 12:08 Na dálnici v Chorvatsku u tunelu Ledenik shořel v sobotu večer český autobus vezoucí 49 lidí.…

Katastrofa obřích rozměrů. Nedostatek léků, potravin i paliva. Co se stane…

18.08.2019 11:26 Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků…

V Tatrách uvízli dva speleologové, zasahují desítky zachránářů

18.08.2019 09:26 Dva speleologové v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni v polské části Tater. Je to nejdelší a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama