Merkelová má problém? Nevstoupil jsem do CDU, aby sem přišlo 1,8 milionu Arabů, spustil exšéf rozvědky

Bývalý šéf německé zpravodajské agentury Hans-Georg Maassen pořádně komplikuje život kancléřce Angele Merkelové. Výroky jednoho z velmi výrazných členů konzervativního křídla CDU na sociálních sítích totiž vyvolávají řadu nepříjemných otázek.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Hans-Georg Maassen
doporučujeme

Maassen, který kdysi měl na starosti sledování politických extremistů v Německu, od svého propuštění v loňském roce poměrně ostře vystupuje na sociálních sítích. Bývá dokonce obviňován z toho, že se paktuje s krajní pravicí. Podle serveru Deutsche Welle (DW) například varoval před dovážením migrantů do Evropy.

Veřejně se tak postavil proti německé kapitánce lodi Sea-Watch 3, která pod hlavičkou neziskové organizace zachraňovala africké žadatele o azyl z moře a přivážela je do Evropy. Sdílel například článek z pravicového blogu Journalistenwatch, podle kterého záchrana migrantů z lodi Sea-Watch 3 byl jen účinně hoax řízený německou veřejnoprávní televizní stanicí ARD.

Média ihned poukázala na to, že server Journalistenwatch řídí zakladatelé nyní zaniklé menší pravicové strany zvané Die Freiheit (Svoboda), kterou měla v hledáčku i BfV, v jejímž čele Maassen stál. I když jeho tweet s článkem následně zmizel, vyvolal ostré reakce. I z dalších jeho příspěvků totiž vyplývá, že podporuje krajně pravicové skupiny – například panevropskému hnutí identitářů.

Na sociálních sítích se Maassen prezentuje jako bývalý šéf kontrarozvědky, který má realitiscký pohled na věc a proto má také velké obavy o budoucnost Evropy. Důrazně varuje před dovážením migrantů do EU.

„Nenechte se přesvědčit, že jde o záchranu lidí na moři,“ tweetoval v pátek. „Tito migranti nejsou ztroskotaní lidé a nejsou uprchlíci. Nastoupili na lodě díky obchodníkům s lidmi, aby se dostali do Evropy kyvadlovou dopravou,“ tvrdil Maassen.

„Maassen si po odchodu z čela Úřadu na ochranu ústavy buduje druhou poněkud drsnější kariéru na sociálních sítích,“ komentuje jeho aktivity DW. „Ze všech vysoce postavených pravicových osobností z CDU (další je bývalý pronásledovatel vůdce Friedrich Merz), byl Maassen nejradikálnější ve svých prohlášeních proti imigraci,“ zdůrazňuje deník.

Další poprask pak exšéf rozvědky vyvolal svými slovy, která pronesl na konci června. „Nepřipojil jsem se před 30 lety k CDU, aby do Německa mohlo přijít 1,8 milionu Arabů,“ uvedl tehdy na akci skupiny Werte Union, která představuje konzervativní křídlo v CDU. Prý tím chtěl přítomné kolegy pobavit, mezi opozicí ale vyvolal jeho výrok velkou kritiku.

V polovině června navíc poskytl rozhovor veřejné rozhlasové stanici Deutschlandfunk,  ve kterém tvrdil, že koalice jeho strany s krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD) není do budoucna vyloučena. Podobnou myšlenku přitom vedoucí představitelé CDU v nedávné době důrazně odmítli.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zfetovaní agresivní migranti spí na ulicích. Úřady jsou bezradné

17.08.2019 11:54 V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

Vojáci v Německu budou jezdit rychlíky zdarma

17.08.2019 08:47 Vojáci v uniformě budou mít v německých rychlících už brzy jízdné zdarma. Podle agentury DPA se na…

Francouzi ukradli z pláže na Sardinii 40 kilogramů písku. Hrozí jim až 6…

17.08.2019 07:33 Bezmála 40 kilogramů písku původem z pláže na jihu italského ostrova Sardinie objevili policisté…

Letošní Halloween obzvlášť děsí. Merkelová chce brzy jednat s Johnsonem o…

16.08.2019 22:01 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se chce brzy osobně sejít s britským premiérem Borisem Johnsonem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama