Boris Johnson se ujal funkce: Co přinese první mítink britského kabinetu?

Po včerejší noci, kdy nový britský ministerský předseda Boris Johnson sestavil svůj vládní tým, se dnes tento kabinet poprvé oficiálně sejde. Britský tisk o včerejší obměně kabinetu hovoří jako o "čistce" či "jatkách". Nový konzervativní a vládní vůdce Johnson totiž vyhodil, či přiměl k odstoupení, většinu původního kabinetu bývalé premiérky Theresy Mayové. Současný britský kabinet je tak formován především z hlavních členů a podporovatelů tábora pro okamžitý odchod Británie z Evropské unie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson
doporučujeme

Nově jmenovaní ministři, kteří jsou nyní součástí vládního kabinetu, se dnes poprvé a oficiálně sejdou ještě předtím, než samotný premiér Boris Johnson předstoupí před Dolní sněmovnu britského parlamentu.

Nový kabinet je spolu se svým lídrem odhodlaný k dokončení brexitu, který Johnson označuje za "klíčový okamžik v dějinách Spojeného království." Celá země je nyní podle jeho slov zavázána k odchodu z evropského bloku a to bez jakýchkoliv výjimek - pro Johnsona v tuto chvíli neexistují žádné "kdyby", ani "ale".

Jedna z politických editorek britské zpravodajské agentury BBC - Laura Kuenssbergová uvedla, že v Londýně kolují informace o tom, že by ministři z dnešního úvodního mítinku mohli vyjít s důležitou informací pro unijní občany.

Boris Johnson včera navečer rozhodl, či nepřímo způsobil to, že odstoupilo celkem 17 britských ministrů, kteří pracovali pod Theresou Mayovou. Aktuální kabinet je tak svým složením velice odlišný od toho předchozího - nejen že se jedná především o zastánce (tvrdého) brexitu, ale taktéž se změnil například i poměr mužů a žen podílejících se na chodu kabinetu. Nyní je britský kabinet tvořen z 26 procent ženami, zatímco za Mayové ženy tvořily 31 procent.

Dalším zajímavým ukazatelem může být i průměrný věk ministrů - ten je u aktuálního kabinetu nižší a to o 3 roky - průměrný věk ministrů Británie je nyní 48 let.

Downing Street však nadále zdůrazňuje, že nový kabinet je více než odhodlaný konečně dospět k tomu, co si občané Spojeného království odhlasovali již před třemi lety, a ukončit tak táhnoucí se zklamání a nejistotu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci ohrožují Evropany? Leyenová vyvolala poprask, protiimigrační…

16.09.2019 11:56 Nastupující předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová se nehodlá vzdát kritizovaného…

Brexit: Přinese dnešní schůzka Johnsona a Junckera konečně průlom?

16.09.2019 11:41 Britský premiér Boris Johnson se dnes v Lucembursku sejde s dosluhujícím předsedou Evropské komise…

Požár Notre-Dame: Co se tajilo před veřejností? Unikly alarmující dokumenty

16.09.2019 11:02 Francouzské úřady se dopustily významných pochybení při informování veřejnosti o rizicích spojených…

Klimatická hysterie? AfD napadla plán Merkelové, má stát desítky miliard…

16.09.2019 10:23 Německá vláda chce do roku 2023 dát kolem 40 miliard eur (bilion Kč) do boje proti klimatickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama