Boris Johnson se ujal funkce: Co přinese první mítink britského kabinetu?

Po včerejší noci, kdy nový britský ministerský předseda Boris Johnson sestavil svůj vládní tým, se dnes tento kabinet poprvé oficiálně sejde. Britský tisk o včerejší obměně kabinetu hovoří jako o "čistce" či "jatkách". Nový konzervativní a vládní vůdce Johnson totiž vyhodil, či přiměl k odstoupení, většinu původního kabinetu bývalé premiérky Theresy Mayové. Současný britský kabinet je tak formován především z hlavních členů a podporovatelů tábora pro okamžitý odchod Británie z Evropské unie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson
doporučujeme

Nově jmenovaní ministři, kteří jsou nyní součástí vládního kabinetu, se dnes poprvé a oficiálně sejdou ještě předtím, než samotný premiér Boris Johnson předstoupí před Dolní sněmovnu britského parlamentu.

Nový kabinet je spolu se svým lídrem odhodlaný k dokončení brexitu, který Johnson označuje za "klíčový okamžik v dějinách Spojeného království." Celá země je nyní podle jeho slov zavázána k odchodu z evropského bloku a to bez jakýchkoliv výjimek - pro Johnsona v tuto chvíli neexistují žádné "kdyby", ani "ale".

Jedna z politických editorek britské zpravodajské agentury BBC - Laura Kuenssbergová uvedla, že v Londýně kolují informace o tom, že by ministři z dnešního úvodního mítinku mohli vyjít s důležitou informací pro unijní občany.

Boris Johnson včera navečer rozhodl, či nepřímo způsobil to, že odstoupilo celkem 17 britských ministrů, kteří pracovali pod Theresou Mayovou. Aktuální kabinet je tak svým složením velice odlišný od toho předchozího - nejen že se jedná především o zastánce (tvrdého) brexitu, ale taktéž se změnil například i poměr mužů a žen podílejících se na chodu kabinetu. Nyní je britský kabinet tvořen z 26 procent ženami, zatímco za Mayové ženy tvořily 31 procent.

Dalším zajímavým ukazatelem může být i průměrný věk ministrů - ten je u aktuálního kabinetu nižší a to o 3 roky - průměrný věk ministrů Británie je nyní 48 let.

Downing Street však nadále zdůrazňuje, že nový kabinet je více než odhodlaný konečně dospět k tomu, co si občané Spojeného království odhlasovali již před třemi lety, a ukončit tak táhnoucí se zklamání a nejistotu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama