Irsko je nasupené. Výroky Borise Johnsona "rozhodně nepomohly", prohlásil ministr

Výroky nového britského premiéra Borise Johnsona podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho "rozhodně nepomohly" brexitovému procesu a nemohou být základem pro dohodu mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie. Irský šéf diplomacie se takto vyjádřil po dnešním setkání s novým britským ministrem pro Severní Irsko. Dodal, že čtvrtek byl pro vyjednávání o brexitu velmi špatný den.

Přidejte svůj názor

Simon Coveney
doporučujeme

"Zdá se, že (Johnson) učinil úmyslné rozhodnutí nasměrovat Británii na kolizní kurz s Evropskou unií a s Irskem ohledně brexitových vyjednávání," citovala z Coveneyho komentáře agentura Reuters. "Výroky britského premiéra včera (ve čtvrtek) v Dolní sněmovně tomuto procesu rozhodně nepomohly," uvedl dále ministr.

Johnson ve čtvrtek před britskými poslanci prohlásil, že pro ratifikaci podmínek britského odchodu z unie je nutné z nich vyškrtnout takzvanou irskou pojistku. Mechanismus navržený kvůli zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem podle premiéra zbavuje Británii "ekonomické nezávislosti a samosprávy".

Johnson trvá na tom, že si přeje brexit s dojednanými podmínkami, podle Coveneyho ale jeho aktuální přístup k dohodě nepovede. "Budeme si muset počkat, jestli se vyjádření přicházející z Londýna v následujících týdnech nezmění," dodal irský šéf diplomacie.

Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako pojistka by Británii udržel v bezcelní zóně EU i po brexitu, na Severní Irsko by se podle něj dále vztahovala část pravidel jednotného unijního trhu. Začal by platit po přechodném období, které je rovněž součástí "rozvodové" dohody, a to v případě, že by se v rámci dalších vyjednávání nepodařilo zajistit zachování "neviditelné" hranice.

Podle Johnsona lze otázku režimu na irské hranici vyjasnit až po vystoupení z unie. Představitelé EU ale varují, že i v případě brexitu bez dohody by bylo přijetí pojistky podmínkou pro zahájení rozhovorů o novém partnerství mezi Británií a evropským blokem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící bouře v Tatrách: Blesk zabil několik turistů včetně dětí a Čecha

22.08.2019 20:34 Aktualizováno Nejméně pět lidí dnes zemřelo při rozsáhlé bouřkové vlně provázené blesky, která zasáhla širokou…

Při rvačce migrantů v Rakousku byl zabit Afghánec

22.08.2019 19:57 Rvačka mezi třemi Afghánci a skupinou deseti mladíků v tyrolském městě Wörgl vyústila ve smrtelné…

Svět se baví. Tohle udělal Johnson u Macrona

22.08.2019 19:52 Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se…

Merkelová a Rutte řešili změny klimatu, v Německu má do tří let jezdit…

22.08.2019 17:49 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes ujistila, že Německo splní svůj cíl, že po německých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama