Divoký brexit je stále reálnější. Hádky o irskou pojistku nabírají na síle

Takzvaná irská pojistka, která má zabránit hraničním kontrolám mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem, je nedemokratická a brání uzavření brexitové dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Dnes to v Manchesteru podle agentury Reuters prohlásil britský premiér Boris Johnson.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Dominic Raab
doporučujeme

"Pokud se zcela a úplně zbavíme pojistky, pak dosáhneme pokroku," řekl Johnson. Prohlásil také, že nechce z unie vystoupit bez dohody, ale je nutné čelit faktům, které tuto možnost nevylučují. Ač si osobně nemyslí, že Londýn vystoupí 31. října bez dohody, je podle Johnsona nutné se na tuto variantu připravit.

Irský premiér Leo Varadkar v pátek řekl, že pokud Británie vystoupí z EU bez dohody, výrazně to oživí debatu o sjednocení Irska a znovu rozproudí úvahy o skotské nezávislosti. Skotsko totiž v referendu v červnu 2016 hlasovalo ve prospěch setrvání v EU.

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která Johnsonovým konzervativcům zajišťuje v parlamentu většinu, Varadkarova slova kritizovala. Poslanec DUP Ian Paisley řekl, že slovník irské vlády ničemu nepomáhá a je zbytečně agresivní.

Zmíněnou irskou pojistku považuje za překážku také nový britský ministr zahraničí Dominic Raab, který ji označil za do očí bijící vadu dohody s EU. Uvedl, že je na Bruselu, aby učinil ústupek, což by jednání o brexitové dohodě odblokovalo.

Raab také řekl, že Británie se nesoustředí jen na Brusel, protože chce mít pevné vztahy i s dalšími evropskými zeměmi. V této souvislosti poznamenal, že chápe historický kontext britských zahraničních vztahů, a to i díky tomu, že jeho otec pocházel z někdejšího Československa.

Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako irská pojistka by udržel Británii v bezcelní zóně EU i po brexitu, na Severní Irsko by se dál vztahovala část pravidel jednotného unijního trhu. Pojistka by začala platit po přechodném období, které je rovněž součástí dohody o rozluce, a to v případě, že by se v rámci dalších vyjednávání nepodařilo zajistit zachování "neviditelné" hranice mezi Irskou republikou, která zůstává členem EU, a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Irská pojistka byla hlavním důvodem, proč letos poslanci britského parlamentu třikrát odmítli dohodu o brexitu, kterou vyjednala bývalá premiérka Theresa Mayová s Bruselem. Podle řady, především konzervativních zákonodárců totiž představuje riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám. Pojistku odmítali i poslanci DUP, podle kterých by odlišné postavení Severního Irska v případě její aktivace mohlo omezit jednotu Spojeného království.

Zástupci Evropské unie i Irska ústupky v otázce irské pojistky dlouhodobě odmítají. Upozorňují přitom na skutečnost, že její dnešní podoba je výsledkem kompromisu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za porušení karantény padly ve Francii statisíce pokut. Neplánujte…

01.04.2020 17:23 Aktualizováno Bezmála šest milionů kontrol a přes 350.000 sepsaných protokolů o pokutách. Taková je ve Francii…

V Nizozemí opět vzrostl počet obětí COVID-19, nakažených je 13 614

01.04.2020 16:07 Mírně přes 1000 nových případů infekce koronavirem a 134 dalších úmrtí kvůli nemoci COVID-19 dnes…

NATO v boji proti koronaviru: Odstartovalo letadlo s pomocí pro Itálii a…

01.04.2020 15:55 Země Severoatlantické aliance chtějí co nejlépe využívat své kapacity při vzájemné pomoci v boji…

Skrytý problém: Domovy důchodců mají mnoho nezapočtených obětí COVID-19

01.04.2020 15:45 Jeden po druhém se starší obyvatelé francouzských domovů s pečovatelskou službou uzavírají do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama