Napětí v Severním Irsku narůstá, policie se stala terčem útoku

Policie v Severním Irsku byla v noci terčem útoku, za nímž zřejmě stáli republikánští teroristé. Dnes to podle agentury Reuters oznámila britská policie. Britská média se nezmiňují o žádných zraněných.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Policie Velké Británie
doporučujeme

Incident se stal ve městě Craigavon, kterým okolo půlnoci otřásla rána. Krátce poté jistý deník z Belfastu kontaktovat policii s tím, že noviny obdržely telefonát, ve kterém se volající přihlásil k nezdařenému útoku na policejní hlídku. Policie na místě skutečně nalezla blíže neupřesněné zařízení, které označila za funkční. Výše zmíněný volající tvrdil, že předmět na policii vypálil, ale netrefil se.

Již v červnu v severoirském Belfastu objevila pod vozem jednoho z policistů nastraženou bombu, kterou tam podle všeho umístili radikální nacionalisté. Výbušné zařízení se policii podařilo včas zneškodnit, zranění nikdo neutrpěl.

Sektářské násilí mezi převážně katolickými separatisty, kteří usilovali o sjednocení Severního Irska s Irskou republikou, a převážně protestantskými unionisty, kteří podporovali setrvání Severního Irska ve svazku Spojeného království, ukončila po desítkách let v roce 1998 takzvaná Velkopáteční mírová dohoda. Některé menší skupiny separatistů ji ale odmítají dodržovat a za cíl svých sporadických útoků si často vybírají právě policisty.

Radikálové z organizace Nová IRA v lednu odpálili auto v severoirském Londonderry. Při výbuchu nikdo neutrpěl zranění. Při následných nepokojích "dobrovolník" republikánské organizace zabil v údajné snaze zastřelit policistu novinářku Lyru McKeeovou. Tyto události vyvolaly obavy z vypuknutí nového sektářského násilí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 23:01 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Nizozemsko v šoku. Skupina lidí žila 9 let ve sklepě, čekala konec světa

15.10.2019 22:36 Aktualizováno Nejméně šestičlenná skupina lidí pravděpodobně žila devět let zcela izolována od vnějšího světa ve…

Francie chystá zákon proti domácímu násilí. Agresorům dá náramky

15.10.2019 22:32 Dolní komora francouzského parlamentu dnes téměř jednomyslně schválila návrh zákona proti domácímu…

Policie nasadila proti demonstrujícím hasičům vodní děla

15.10.2019 21:37 Policie dnes v Paříži použila slzný plyn a vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama