Odkud přichází do Itálie nejvíce žadatelů o azyl?

Analýza Anety Navrátilové - Itálie je dlouhodobě jednou z těch zemí Evropské unie, které byly od roku 2015 nejvíce zasaženy přílivem migrantů a žadatelů o azyl přicházejících z největší části ze zemí severní Afriky či jihozápadní Asie. I přes tuto skutečnost se Itálie v minulém týdnu odmítla účasnit probíhajících rozhovorů vedoucích k vytvoření nové dohody o přerozdělování uprchlíků, která vzniká z iniciativy Německa a Francie. Itálie kvůli svému tvrdému a nekompromisnímu postoji k přijímání azylantů přicházejících na kontinent ze Středozemního moře v současné době čelí nezanedbatelnému přílivu azylantů i z ostatních unijních států - například z Německa.

loď Aquarius

Avšak Německo, do kterého obdobně jako do Itálie míří velká část příchozích žadatelů o azyl, na základě unijního dublinského nařízení přeposílá migranty zpět na jih Evropy - nejvíce migrantů tak míří právě do Itálie. Dubliské nařízení hovoří o tom, jakým způsobem k žadatelům o azyl přistupovat - v prvé řadě je to země příchodu, která je za registraci žadatelů a jejich požadavky zodpovědná. Následně je to právě země příchodu, která žadatelům poskytne azyl v případě, že jim byla udělená některá z forem ochrany. Pokud však nebyla, je to nadále tato země, která rozhodne o navrácení žadatelů zpět do země jejich původu.

A pokud migranti ve svých cestách pokračují do dalších zemí, jejich cílová země je následně oprávněná k tomu, aby azylanty poslala nazpět do první země jejich příjezdu. Právě na základě tohoto principu musela Itálie v loňském roce přijmout přes šest tisíc transferů navíc. Tento počet je tak vůbec nejvyšší zaznamenaný od vypuknutí "migrační krize" v roce 2015.

Loňské číslo příchozích migrantů z jiných zemí EU do Itálie je proto vyšší než číslo příchozích přes Středozemní moře. Počet lidí přicházejících do jihoevropských států byl nejvyšší v roce 2016 - tehdy jich na člunech a lodích přes Středozemní moře k evropským břehům doplulo téměř 200 tisíc. Následně toto číslo razantně pokleslo a v loňském roce počet žadatelů o azyl nedosáhl ani 30 tisíc.

Zpravodajský server Politico uvádí, že Unie letos očekává, že Německo do Itálie navrátí ještě více žadatelů o azyl, než kolik poslalo zpět v uplynulém roce - vloni poslalo Německo zpět do Itálie necelé tři tisíce těchto žadatelů. Itálie i přes tyto skutečnosti však nadále přijímá nižší počty migrantů a žadatelů o azyl, než kolik by dle Dublinského systému měla přijímat. Primárním důvodem je neefektivní a pro aktuální potřeby nefunkční nastavení současného Dublinského systému.

Unijní azylový systém samotná italská vláda označuje za "nespravedlivý." I předchozí kabinety volaly po spravedlivějším přerozdělování azylantů, avšak neúspěšně. Možná právě tato skutečnost je jedním z důvodů, proč se současní lídři Itálie drží od nově vznikající německo-francouzské iniciativy stranou. Dalším důvodem by mohl být fakt, že právě Německo a Francie jsou země, které do Itálie navracejí nejvíce žadatelů o azyl.

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Exploze v chemickém provozu v Leverkusenu zabila člověka, čtyři lidé se…

27.07.2021 18:14 Aktualizováno Exploze v chemickém průmyslovém areálu v západoněmeckém v Leverkusenu si dnes vyžádala nejméně…

V EU dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 70 procent dospělých

27.07.2021 10:50 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo ke dnešku 70 procent dospělých obyvatel…

Popularita polské opozice po návratu Tuska výrazně vzrostla

27.07.2021 10:43 Polské opoziční uskupení Občanská koalice (KO), jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér…

Související:

Právě se děje