Británie se kvůli brexitu rozpadne? Raab peskuje EU, rázně se ozvalo Skotsko

Evropská unie bude muset změnit svůj tvrdohlavý postoj, pokud se chce vyhnout brexitu bez dohody. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters nový britský ministr zahraničí Dominic Raab. Šéf britské diplomacie rovněž zopakoval, že vláda premiéra Borise Johnsona si přeje uzavřít s Bruselem dohodu, musí být ale připravena i na to, že Spojené království odejde z EU 31. října bez ní. Konfederace britského průmyslu dnes varovala, že na brexit bez dohody není přichystána ani Británie, ani Evropská unie.

Přidejte svůj názor

Dominic Raab
doporučujeme

"Chceme dobrou dohodu s našimi partnery z Evropské unie," řekl Raab, který rezort převzal minulou středu. Brusel podle něj ale v minulosti zaujal "sérii pěkně tvrdohlavých postojů", které bude muset změnit, aby se zabránilo brexitu bez dohody.

Johnson dal již ve čtvrtek ve svém prvním projevu po nástupu do funkce jasně najevo, že jeho vláda je odhodlána dodržet termín vystoupení Británie z EU 31. října. S unií by přitom chtěl Johnson vyjednat novou dohodu, jež by byla pro Británii lepší než ta, kterou dojednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale téhož dne znovu zdůraznil, že EU o žádné nové dohodě jednat nebude. V takovém případě je prý Johnson připraven vyvést zemi z evropského bloku bez dohody. Šéf úřadu vlády Michael Gove nedělníku The Sunday Times řekl, že nová vláda se na brexit bez dohody připravuje. Podle něj Londýn "pracuje s předpokladem, že Evropská unie s Británií novou dohodu neuzavře".

Johnson dnes zavítá na první návštěvu Skotska ve funkci premiéra. Podle britských médií oznámí vytvoření investičního fondu na podporu hospodářského rozvoje Skotska, Walesu a Severního Irska, ze kterého by mělo být možné čerpat až 300 milionů liber (8,5 miliardy korun). Ještě před zahájením cesty na sever Johnson vyzval, aby se v době příprav na "zářnou budoucnost po brexitu" pracovalo i na obnovení "vazeb, které pojí Spojené království".

Proti brexitu bez dohody se staví skotská první ministryně Nicola Sturgeonová i její velšský protějšek Mark Drakeford; nesouhlas s neřízeným odchodem z EU v neděli vyjádřila také předsedkyně skotských konzervativců Ruth Davidsonová.

Skotská národní strana (SNP), kterou vede skotská premiérka Sturgeonová, v souvislosti s možností neřízeného odchodu Spojeného království z EU stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska. Johnsona po jeho nástupu do funkce dokonce SNP označila za "posledního premiéra Spojeného království".

Před brexitem bez dohody dnes opět varovala i Konfederace britského průmyslu (CBI). Podle ní na takový krok není připravena ani Británie, ani Evropská unie. Britské podniky podle CBI už utratily miliardy liber za plány pro případ brexitu bez dohody, jejich úsilí ale hatí nejasné pokyny z vlády i nejistota kolem časového rozvrhu. Málo připravené jsou podle konfederace především menší firmy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící bouře v Tatrách: Blesk zabil několik turistů včetně dětí a Čecha

22.08.2019 20:34 Aktualizováno Nejméně pět lidí dnes zemřelo při rozsáhlé bouřkové vlně provázené blesky, která zasáhla širokou…

Při rvačce migrantů v Rakousku byl zabit Afghánec

22.08.2019 19:57 Rvačka mezi třemi Afghánci a skupinou deseti mladíků v tyrolském městě Wörgl vyústila ve smrtelné…

Svět se baví. Tohle udělal Johnson u Macrona

22.08.2019 19:52 Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se…

Merkelová a Rutte řešili změny klimatu, v Německu má do tří let jezdit…

22.08.2019 17:49 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes ujistila, že Německo splní svůj cíl, že po německých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama