Ursula von der Leyenová přijela do Itálie, slíbila nový migrační pakt

Budoucí předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová slíbila Itálii pomoc se zvládáním utečenecké krize i novou unijní dohodu k migraci. Uvedla také, že v rámci zemí Evropské unie bude nutné nalézt "nový způsob distribuce nákladů" spojených s migranty, informovala dnes agentura DPA. Konkrétněji své plány von der Leyenová nepředstavila.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Von der Leyenová na setkání s italským premiérem Giuseppem Contem v Římě uvedla, že navrhne "nový migrační pakt (...) a nový začátek v otázce migrace". "Chceme, aby přijímací procedury byly efektivní, ale také humánní," řekla. "Víme, že migrace nezmizí, je to dědictví globalizovaného světa," dodala.

Evropská unie musí podle příští šéfky EK zajistit solidaritu s členskými zeměmi, na něž doléhají problémy s migrací více než na ostatní státy. V první řadě jde o Itálii, Španělsko a Řecko. Tato solidarita však podle von der Leyenové nesmí být jednostranná.

Především státy takzvané visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko) striktně odmítají přistoupit na přijímání migrantů na základě kvót.

Italská vláda, zejména ministr vnitra Matteo Salvini, nechce lodím se zachráněnými migranty umožnit, aby zakotvily v italských přístavech. Nechává je čekat na moři, často dokud si utečence dobrovolně nepřevezmou evropské státy. Momentálně stojí před italskými přístavy německá loď Alan Kurdi a španělská Open Arms, na jejichž palubách přebývá dohromady více než 160 migrantů vytažených z moře.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská policie zatkla bývalé agenty tajné služby SIS

15.10.2019 20:55 Slovenští kriminalisté dnes v Bratislavě a okolí zadrželi tři bývalé příslušníky tajné služby, a to…

Nizozemsko v šoku. Skupina lidí žila 9 let ve sklepě, čekala konec světa

15.10.2019 19:28 Nejméně šestičlenná skupina lidí pravděpodobně žila devět let zcela izolována od vnějšího světa ve…

Vyjednavači se shodli na dohodě o brexitu

15.10.2019 18:38 Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se dnes shodly na návrhu brexitové dohody, oznámil…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 17:53 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama