Španělsko zachránilo u pobřeží 51 nezletilých migrantů

Španělská pobřežní stráž dnes v Gibraltarském průlivu zachránila z vratkého člunu 59 afrických migrantů, z nichž 51 je mladších 18 let, uvedla agentura EFE.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

Španělská média též informovala o tom, že starosta města Valencie spolu s regionální vládou požádají španělskou vládu, aby nechala zakotvit ve valencijském přístavu loď španělské organizace Proactiva Open Arms se 121 migranty zachráněnými u Libye. Tu odmítá pustit do přístavu Itálie, jejíž území je lodi nejblíž. Její pobřežní stráž ale dnes z této lodi převzala tři ženy.

"Chceme pokračovat v cestě, kterou jsme začali s lodí Aquarius," řekl španělským médiím starosta Valencie Joan Ribó. Zmínil tak kauzu lodi, která se loni v červnu stala prvním široce medializovaným případem po uzavření italských přístavů lodím nevládních organizací s migranty italskou vládou. Loď Aquarius s téměř 630 africkými migranty, s jejichž přijetím tehdy otálelo více zemí EU, nakonec zakotvila právě ve Valencii.

Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms nalodila 124 afrických migrantů tento týden u afrických břehů, zřejmě v libyjských vodách, během dvou záchranných operací. Přístav jí odmítla otevřít Itálie, jejíž vláda tak činí od loňska v rámci přísné protiimigrační politiky. Dnes z ní převzala italská pobřežní stráž dvě ženy v pokročilém stádiu těhotenství, pocházející z Pobřeží Slonoviny a Nigérie, a sestru jedné z nich.

Už v pátek nabídl přístav lodi organizace Proactiva Open Arms, která má sídlo v Katalánsku, katalánský premiér Quim Torra.

Organizace Proactiva Open Arms má přitom od španělských úřadů zákaz plout do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí a hrozí jí pokuta až 900.000 eur (přes 23 milionů Kč). Její loď totiž kotvila od letošního ledna v Barceloně a měla zákaz vyplout kvůli tomu, že podle tamních úřadů posádka nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, mimo jiné tím, že nedokázala vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. V dubnu dostala loď povolení z Barcelony vyplout, ovšem jen s cílem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy do Egejského moře.

Mluvčí španělské vlády v pátek novinářům odmítla říci, zda vláda zahájí řízení s cílem organizaci pokutovat. "Doufám, že její posádka bude jednat v souladu s mezinárodními předpisy," řekla mluvčí vlády Isabel Celaáová. "Zdá se, že Open Arms míří do jiného (než španělského) přístavu," dodala v pátek.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama