121 uprchlíků na palubě, podmínky hrozivé. Proactiva Open Arms žádá otevření přístavu

Posádka lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, na jejíž palubě je 121 afrických migrantů a která je nyní v mezinárodních vodách nedaleko italského ostrova Lampedusa, naléhavě vyzvala k otevření přístavu. Jinak se chystá vylodit migranty i bez povolení, informovala v neděli španělská média.

Přidejte svůj názor 298 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

"Ještě jednu noc na palubě a pojedeme bez povolení vylodit 121 lidí, které jsme zachránili. Jejich životní příběhy jsou hrozné, nikdo by takové hrůzy neměl zažít. Naléhavě pro ně potřebujeme bezpečný přístav," uvedla organizace Proactiva Open Arms v neděli na twitteru.

Pokud posádka lodi vpluje do italských vod, poruší zákaz italské vlády pro lodě nevládních organizací, za což hrozí vysoká pokuta i trest vězení za možné napomáhání pašeráctví lidí. Kvůli podezření z napomáhání ilegální migraci je v Itálii vyšetřována německá kapitánka Carola Racketeová, která navzdory zákazu vplula s lodí Sea-Watch 3 do italských teritoriálních vod se 40 africkými běženci na palubě koncem června.

Loď organizace Proactiva Open Arms, která má sídlo v katalánské Badaloně, nalodila 124 migrantů minulý týden u afrických břehů během dvou záchranných operací. Část z nich nalodila už ve středu. Přístav jí odmítla otevřít Itálie, jejíž vláda tak činí od loňska v rámci své přísné protiimigrační politiky. V sobotu převzala italská pobřežní stráž z lodi dvě ženy v pokročilém stádiu těhotenství z Pobřeží Slonoviny a Nigérie a sestru jedné z nich.

Už v pátek nabídl přístav této lodi katalánský premiér Quim Torra a v sobotu tak učinil starosta přístavního města Valencie Joan Ribó, který uvedl, že o povolení pro zakotvení lodi požádá španělskou vládu.

Organizace Proactiva Open Arms má od španělských úřadů zákaz plout do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí a hrozí jí pokuta až 900.000 eur (přes 23 milionů Kč). Její loď kotvila od ledna v Barceloně a měla zákaz vyplout kvůli tomu, že podle tamních úřadů posádka nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy. V dubnu dostala loď povolení z Barcelony vyplout, ale jen pro přepravu humanitárního materiálu na ostrovy v Egejském moři.

Loading...
Vstupte do diskuze (298)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Summit G7: Francie vsadí na gastronomickou diplomacii, víno poteče proudem

24.08.2019 09:33 Světoví lídři, kteří se dnes sejdou na summitu skupiny zemí G7, jsou rozděleni v názoru na řadu…

Malta převzala 356 uprchlíků z Ocean Viking, na ostrově ale nezůstane ani…

24.08.2019 09:09 Palubu humanitární lodě Ocean Viking, kterou provozují organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS…

Vypukly první protesty proti summitu G7, policie nasadila slzný plyn

24.08.2019 07:37 Vrcholná schůzka sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) začíná ve francouzském Biarritzu až dnes…

Salvini ztrácí podporu, Italští demokraté a Hnutí pěti hvězd jednají o…

23.08.2019 19:52 Italská středolevá Demokratická strana (PD) a dosud vládní protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama