Evropě hrozí vlna teroristických útoků. Islamisté mohou udeřit už brzy

Organizace spojených národů (OSN) varuje před novou vlnou teroristických útoků. Podle expertů by k ní mohlo dojít ještě letos, do konce roku 2019. Kde přesně by mohli džihádisté po kratší odmlce udeřit zatím není známo. Vyplývá to z nově zveřejněné expertní zprávy.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Experti varují, že navzdory zániku chalifátu Islámského státu na území Sýrie a Iráku, jsou teroristé stále "při síle". Podle odborníků islamisté potřebují získat čas a prostor k obnovení svých schopností páchat útoky v zahraničí.

Jakmile budou schopni opět řídit a vytvářet podmínky pro útoky, udeří v mezinárodním měřítku. "Současné snížení počtu útoků by tedy nemělo trvat dlouho," varují podle serveru Le Figaro experti.

K Islámskému státu se přidalo zhruba 30 000 cizinců, z toho asi 6000 z evropských států. I když mnozí z nich v bojích padli, "nepochybně jich je stále dost a jsou připraveni pokračovat v boji za džihádistické ideologie," tvrdí server.

Podle expertů by se zbylí členové mohli přidat k teroristické síti Al-Káida či k jiným organizacím. Část džihádistů by navíc mohla zaujmout vůdčí pozice nebo se věnovat radikalizaci nových potenciálních džihádistů.

Podle deníku se do Evropy vrátilo asi 2000 bývalých bojovníků džihádistických skupin. OSN ve své zprávě vyjadřuje obavy z radikalizace džihádistů, ke které může docházet například ve věznicích.

Zpráva expertů také tvrdí, že programy deradikalizace islamistů, které byly vypracovány a uplatňují se ve věznicích západních zemí, se plně neosvědčily, tvrdí list The Guardian.

Odborníci dodávají, že podmínky vedoucí k radikalizaci potenciálních islamistů navíc nadále přetrvávají. Radikálové se potýkají s chudobou, frustrací, nízkou sebedůvěrou i násilím. Ti nejodhodlanější z nich jsou nebezpeční a představují hrozbu.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit se zase komplikuje. Novou dohodu pohřbila severoirská strana DUP

17.10.2019 11:03 Aktualizováno Severoirští unionisté (DUP) nesouhlasí s některými částmi návrhů ohledně brexitu, o nichž vyjednává…

V Bruselu začíná summit lídrů Evropské rady. O čem všem se bude jednat?

17.10.2019 10:23 V belgickém Bruselu dnes odpoledne začne dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Hlavy unijních států…

Únik odposlechů otřásá Slovenskem. Děsivá aféra Gorila ožila, píše tisk

17.10.2019 09:53 Obří politická korupční aféra na Slovensku z doby před více než deseti let ožila. Píší to dnes…

Protesty v Barceloně se zvrtly, katalánský premiér Torra vyzývá k ukončení…

17.10.2019 07:20 Předseda katalánské vlády Quim Torra dnes vyzval k okamžitému ukončení násilí v Barceloně, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama