Skotové by nyní hlasovali pro nezávislost, ukazuje průzkum

Skotové by vůbec poprvé od března 2017 hlasovali pro odtržení Skotska od Spojeného království. Vyplývá to z průzkumu v časopisu Holyrood, o kterém dnes informoval web Politico.

Přidejte svůj názor

Nicola Sturgeonová
doporučujeme

Z celkem 1019 dotazovaných by pro nezávislost Skotska hlasovalo 46 procent, 43 procent by bylo proti. Pokud by do těchto čísel nebyli zahrnuti voliči, kteří se nerozhodli nebo uvedli, že by nehlasovali, bylo by pro opuštění Spojeného království 52 procent dotazovaných Skotů a 48 procent proti.

Výsledky průzkumu posilují postavení skotské první ministryně a vůdkyně Skotské národní strany (SNP) Nicoly Sturgeonové a naopak zasazují ránu premiérovi Borisu Johnsonovi, který Skotsko minulý týden poprvé ve funkci předsedy vlády navštívil, stejně tak jako šéfce skotských konzervativců Ruth Davidsonové.

Strugeonová průzkum označila za "fenomenální" a doplnila, že "nefunkční westminsterský systém znamená, že Skotsko je taženo do brexitu bez dohody, bez ohledu na vysokou cenu, kterou zaplatíme (Skotové) za ztracená pracovní místa a snížení životní úrovně".

"Ten projekt vede Boris Johnson, premiér kterého si Skotsko nezvolilo a který nemá mandát na to, aby Skotsko vytrhl z Evropy," doplnila skotská první ministryně, která v souvislosti s možností neřízeného odchodu Spojeného království z EU stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska.

Skotsko v brexitovém referendu v roce 2016 hlasovalo pro setrvání v Evropské unii. Minulý měsíc průzkum Politico ukázal, že Johnson je mezi skotskými voliči velmi neoblíbený.

Prvního referenda o skotské nezávislosti v roce 2014 se zúčastnilo 3,6 milionu ze 4,3 milionu registrovaných voličů (85 procent), přičemž 55 procent hlasujících se vyslovilo pro setrvání ve svazku se zbytkem Británie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paříž demolovaly "černé vesty", původně poklidné protesty se zvrtly

21.09.2019 23:20 Aktualizováno V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrtnul protest za ochranu klimatu v Paříži…

Uprchlíci to zkouší po řece i nákladním vlakem, Maďaři jich zadrželi…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Maďarští policisté dnes zadrželi 38 migrantů, kteří se pokusili do země dostat nelegálně na…

"Pouští uprchlíky odevšad." Orbán napadl italskou vládu a levici, hájil…

21.09.2019 20:47 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Římě prohlásil, že nová italská vláda premiéra Giuseppa…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 20:15 Aktualizováno Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama