Na pláže Sardinie se vrací tuny písku, který odnesli turisté

Tuny písku, oblázky a škeble zabavené v zavazadlech turistů se vracejí na Smaragdové pobřeží na severozápadě italského ostrova Sardinie. Na místním letišti ve městě Olbia se cestovatelům systematicky prohledávají zavazadla a za pašování písku lze dostat pokutu od 500 do 3000 eur (asi 12.900 až 77.300 korun).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Za posledních deset let bylo výletníkům zabaveno kolem deseti tun písku. Nejčastěji ho přepravovali v půllitrových lahvích, napsal server The Local.

"Je to do očí bijící (množství), člověk tak dostane představu, jak rozšířené skutečně je brát si písek z pláží," řekl deníku Corriere della Sera Augusto Navone, ředitel přírodní rezervace na ostrově Tavolara u severovýchodního pobřeží Sardinie.

Rezervace pod jeho vedením, italští lesníci, místní úřady a vedení letiště v Olbii podepsali dohodu, že co největší možné množství zabaveného písku skončí znovu na plážích. Ve spolupráci s geology už určili dvě místa. Zatímco písek směřuje na pláž Porto San Paolo jižně od Olbie, na ostrůvek Tavolara putují oblázky a škeble. Na zmíněné pláži už skončilo zhruba šest tun písku.

Vbrzku by se měly na místech, kde lidé na ostrov Sardinie vstupují, objevit cedule, které budou v několika jazycích návštěvníky od sbírání písku, škeblí a oblázků zrazovat.

Zaměstnanci letiště v Olbii zabaví rok co rok kolem dvou tun písku, uvádějí místní média. Pasažérům trajektů bylo zase loni v létě při kontrolách v tamějším přístavu, kde kontroly nebývají tak přísné, zabaveno zhruba 500 kilogramů písku.

Některá města zvažují, zda vstup na pláž nepodmínit zákazem velkých tašek a osušek, aby si turisté písek úmyslně, nebo mimoděk neodnášeli.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská vláda poslala milion eur na pomoc po explozi

07.12.2019 16:00 Slovenská vláda dnes vyčlenila jeden milion eur (25,5 milionu korun) na odstraňování následků…

Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

07.12.2019 15:45 Silniční dopravu ve Francii dnes narušil protest několika stovek řidičů kamionů, kteří svými auty…

Babiš, čínský vliv, Hřib. Prestižní zahraniční magazín píše o Česku

07.12.2019 15:25 Britský týdeník The Economist se ve svém posledním vydání obsáhle věnuje pronikání čínského vlivu…

Trojice Slováků chtěla přes Rakousko prodat radioaktivní materiál

07.12.2019 14:31 Trojice ze Slovenska chtěla přes Rakousko propašovat údajný radioaktivní materiál a prodat jej za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama