Extrémní vedra mají jednu výhodu: Počet mrtvých v Evropě klesá

Přestože jsou aktuálně teploty nižší, nebezpečí vlny veder stále ještě nepominulo. Díky opakování extrémního počasí, jsou na vedra lidé lépe připraveni, uvádí server Politico.eu.

Léto
doporučujeme

Podle výpočtu vědců, je v důsledku globální klimatické změny příchod vlny veder 5x pravděpodobnější a podstatně intenzivnější. I když je tento týden počasí chladnější, vypukl v důsledku sucha rozsáhlý požár na Sibiři a ledová pokrývka Grónska se dále rozpouští.

Vzhledem k tomu, že extrémní vedra se stanou v Evropě nejspíše rutinou, přichází i reakce, která pomáhá dopady nezvykle vysokých teplot mírnit. Zemědělci začínají vysazovat na polích stromy, které chrání plodiny před slunečním žárem a železniční dopravci ve Francii nebo v Německu natírají vlakové soupravy na bílo, aby zlepšily teplotu pro pasažéry.

Vlna veder v roce 2003 probudila celou Evropu. Tehdejší srpnové teploty se vyšplhaly ke 40 stupňům napříč celým světadílem a v portugalské  Amareleja dokonce na rekordních 47.4 stupňů.

Co je ještě závažnější, vedra způsobily 30 000 až 75 000 úmrtí, převážně mezi staršími lidmi, například jen Francouzi deklarovali, že o život kvůli vedru přišlo na 15 000 občanů Francie, převážně vyššího věku. Tragické důsledky však Evropany donutily podniknout opatření, která v současnosti lidem pomáhají vlny veder zvládat.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je ohrožení zdraví vedrem předvídatelné a lze mu snadno předejít prevencí. Zdravotnická politika se tak zaměřila na edukací lidí v tomto směru. Následně například běžně lidé ví, že mají v noci větrat a ve dne naopak nechat okna zavřená.

V závažnějších případech Červený kříž ve Francii distribuoval vodu a zdravotní asistenci potřebným. Ve Francii začali například otvírat „chladící centra“, klimatizované veřejné prostory, kde mohli lidé odpočívat a rovněž se prodlužují otevírací doby plaveckých bazénů.

Bohužel stále dochází k úmrtím v důsledku extrémního vedra, ovšem počty značně poklesly. Například ve Francii napočítali 1 500 obětí, což je desetina oproti roku 2003.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Litva chce omezit kouření na balkonech obytných budov

01.10.2020 22:01 Obyvatelé obytných budov v Litvě podle nového zákona nebudou moci kouřit na balkoně, pokud to bude…

O krok blíž k vakcíně proti covidu: Schvalovací proces v EU vstoupil do…

01.10.2020 17:23 Schvalovací proces pro jednu z vyvíjených vakcín proti covidu-19 vstoupil do další fáze poté, co…

Začal summit EU. Politici řeší Bělorusko a krizi ve východním Středomoří

01.10.2020 17:03 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne v Bruselu zahájili vrcholnou schůzku, na…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama