Řím zakázal sedět na Španělských schodech. Téměř fašistické nařízení, zlobí se historik

Římská městská policie zakázala sedět na Španělských schodech, které stoupají z náměstí Piazza di Spagna a které jsou zaneseny na seznam UNESCO. Tomu, kdo na jeden ze 135 schodů usedne, hrozí pokuta 160 až 400 eur (4100 až 10.300 Kč). Informoval o tom deník La Repubblica.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Španělské schody v Římě (Scalinata di Trinita dei Monti)
doporučujeme

Turisté nejenže nemohou jíst u významných památek italské metropole nebo se osvěžit přímo ze zobáčků římských pítek, napříště se po Španělských schodech jen projdou. V úterý schody střežilo osm městských policistů.

"Chápu, že vyženou někoho, kdo jí, ale proč se člověk nemůže ani posadit?" reagoval podrážděně 35letý Mexičan Marcos Morales, který do Říma přijel se svou dívkou Laurou.

zdroj: YouTube

"Vymáháme obecní nařízení - může se (po schodech) jen projít," opakovalo bez ustání osm policistů. Nařízení zakazuje chovat se na veřejných místech "neslušně nebo v rozporu s dekorem" a "konzumaci potravin a nápojů vsedě u historických, uměleckých či archeologických památek", zejména u fontán a schodů, napsala agentura AFP.

Italský historik umění, kritik, politik a komentátor kulturního dění Vittorio Sgarbi zákaz považuje za "přehnané, téměř fašistické nařízení".

"Souhlasím s údržbou památky a s tím, že se na mramorových schodech nemůže jíst. Ale zakázat si na ně i sednout, to už se mi zdá přehnané," myslí si Sgarbi. "Od té doby, co je svět světem, se procházející cestovatel usazuje na schodech a obdivuje okolí," dodává historik umění a předpokládá, že radnice bude muset nařízení znovu zvážit.

Schody, z jejichž tří úrovní může pěší pohlédnout na náměstí Piazza di Spagna, patří mezi nejvyhlášenější pamětihodnosti Říma. Veřejnosti bylo místo znovu zpřístupněno v roce 2016 po roce restauračních prací. Schody - dříve ztmavlé vlivem znečištění, polepené žvýkačkami a plné skvrn od vína a kávy - nabyly po restauraci původní bělosti.

Posléze Řím rozdělily spory mezi těmi, kteří si přáli, aby se schodiště na noc zamykalo, a jejich odpůrci. Nynější starostka Virginia Raggiová z protestního Hnutí pěti hvězd nakonec rozhodla, že Španělské schody zůstanou v noci otevřené a bude na ně dohlížet policie.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněm CDU bude bouřlivý? Merkelová patrně sklidí nevybíravou kritiku

21.11.2019 10:05 Za normálních okolností by sjezd německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU), na němž se…

Na Sicílii explodovala továrna na pyrotechniku. Zahynulo pět lidí

21.11.2019 08:06 Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní…

O vítězi voleb v Británii je rozhodnuto? Nový průzkum

21.11.2019 07:35 Britští vládní konzervativci mírně zvýšili náskok před opozičními labouristy, vyplývá to z nového…

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

20.11.2019 21:25 Aktualizováno Britský princ Andrew na delší dobu zanechává veřejných povinností kvůli vývoji kolem svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama