Brusel je znepokojen šířením prasečího moru v Bulharsku, vybito už 130 tisíc vepřů

Výskyt afrického prasečího moru v Bulharsku je velice znepokojivý, uvedla dnes mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová a vyzvala státy k podniknutí kroků proti této "katastrofické zvířecí chorobě". Nemoc už se zde objevila na 30 místech, zlikvidováno muselo být celkem 130.000 prasat, informovala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Vepři
doporučujeme

S výskytem afrického prasečího moru se potýká rovněž Moldavsko. To podle dnešní zprávy Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) ohlásilo další případy onemocnění, a to nedaleko hranic s Rumunskem. Nemoc zde zabila tři prasata a dalších deset prasat bylo utraceno, píše OIE. Moldavsko již v uplynulých měsících potvrdilo několik výskytů nemoci.

Náměstek bulharské ministryně zemědělství ve středu uvedl, že Bulharsku nepodařilo zamezit šíření nákazy. Podle expertů by mohla země přijít o celý svůj chovný průmysl, tedy až 600.000 zvířat. Škody by se mohly vyšplhat až do výše dvou miliard leva (26,4 miliard korun).

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis se v úterý sešel s bulharskou ministryní zemědělství Desislavou Tanevovou a nabídl jí pomoc Evropské unie. Po schůzce Tanevová uvedla, že Bulharsko na boj s nemocí obdrží od EU 2,9 milionu eur (asi 74,8 milionu korun).

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný.

S nemocí se potýká rovněž Čína, která je největším vývozcem vepřového na světě. Podle odborníků bude muset do budoucna zlikvidovat asi třetinu veškeré své letošní produkce vepřového, tedy asi 18 milionů tun, dvakrát více, než kolik činí roční celosvětový export.

Onemocnění se objevilo rovněž v jiných částech Asie nebo také například na Slovensku, odkud ve středu Čína kvůli nákaze zakázala vepřové dovážet.

V České republice se africký mor prasat poprvé objevil v roce 2017. Letos v březnu Evropská komise informovala, že se nemoc v Česku podařilo vymýtit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světu hrozí globální pandemie, varují experti. Co může napáchat?

20.09.2019 08:06 Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) šance na celosvětovou pandemii rostou a lidstvo nato…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

NATO zvoní umíráček? Analytik poukázal na zarážející průzkumy

20.09.2019 00:01 NÁZOR – Většina amerického zahraničněpolitického establishmentu nadále považuje NATO a…

Zemřel Kurt Taussig, jeden ze dvou posledních letců RAF

19.09.2019 23:36 V Londýně zemřel v 96 letech jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama