V Polsku rezignoval maršálek, využíval vládní letouny k soukromým cestám

Předseda Sejmu, dolní komory polského parlamentu, dnes oznámil, že odstupuje kvůli tomu, že využíval vládní letouny k soukromým cestám. Aféra kolem Marka Kuchcińského ohrožovala pověst vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, která má v současnosti velké šance, že zůstane u moci i po říjnových parlamentních volbách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Polský parlament
doporučujeme

Když Kuchciński odchod z funkce oznamoval, zdůrazňoval, že svým počínáním neporušil žádné předpisy. "Množství letů, které vyvolalo kontroverze, souviselo s velkým počtem schůzek s obyvateli leckdy malých měst a obcí, které jsem měl během své práce," obhajoval se Kuchciński, který rezignaci oznámil v sídle Práva a spravedlnosti po boku šéfa strany a neoficiálně nejmocnějšího polského politika Jaroslawa Kaczyńského.

"Nicméně vzhledem k tomu, že veřejnost negativně hodnotí moje chování, rozhodl jsem se, že dále funkci (předsedy Sejmu) plnit nebudu," uvedl Kuchciński. Na tomto postu formálně skončí v pátek.

Zastal se ho i Kaczyński, podle kterého "pan předseda neporušil zákon, neporušil žádné zvyklosti panující v této oblasti". Rozhodnutí Kuchcińského z postu šéfa poslanecké sněmovny odejít je podle něho důkazem toho, že PiS se drží svého hesla "poslouchat Poláky, sloužit Polsku".

Aféra, pro níž se uchytil název "Air Kuchciński", ovládla v posledních dnech polskou politiku. V pondělí se Kuchciński omluvil za to, že přes míru i se svojí rodinou využíval možnosti létat vládními letadly a vrtulníky. Cestovali hlavně mezi Varšavou a jeho domovským Řešovem na jihovýchodě Polska. Na svůj post ale nerezignoval.

Ve středu ovšem média přinesla informace o tom, že letadly vyhrazenými nejvyšším funkcionářům polského státu převážel také řadové poslance Práva a spravedlnosti a jejich příbuzné. Podle portálu gazeta.pl se odhaduje, že se takových letů uskutečnila asi stovka a onet.pl jejich náklady vyčíslil na asi čtyři miliony zlotých (asi 23,9 milionu korun).

Kaczyński dnes podle agentury AP řekl, že klíčovým problémem je to, že chybí jasná pravidla ohledně používání vládních letadel. Připomněl rovněž, že bývalý premiér Donald Tusk také se svojí ženou hojně využíval vládních letounů na cestě mezi Varšavou a Gdaňskem. Tusk v současnosti působí jako předseda Evropské rady.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 17:20 Aktualizováno Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Prokurátorkou EU bude Kövesiová? Šance má vysoké, navzdory odporu její…

19.09.2019 16:59 Někdejší rumunská protikorupční žalobkyně Laura Kövesiová se zřejmě stane první šéfkou nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama