Zemřel francouzský režisér Jean-Pierre Mocky, točil s Charlesem Aznavourem

Ve věku 90 let zemřel francouzský režisér Jean-Pierre Mocky, který točil s Charlesem Aznavourem nebo Jane Birkinovou. Tento autor desítek celovečerních a televizních filmů se proslavil hlavně svými satirickými komediemi s černým humorem. Mocky také působil jako herec, scénárista a producent. O jeho úmrtí dnes informovala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Jean-Pierre Mocky
doporučujeme

Mocky se filmovému řemeslu učil v 50. letech u italských režisérů Luchina Viscontiho a Federica Felliniho. Už v roce 1949 zaujal rolí básníka ve filmu Orfeus a o pět let později ve snímku Hrabě Monte Christo, v obou filmech hrál po boku Jeana Maraise.

Do svých filmů, které režíroval, s oblibou obsazoval herce Michela Serraulta. V jeho filmu Zázrakem uzdravený z roku 1987 si zahrála i Jeanne Moreauová, další hvězda francouzské kinematografie, Catherine Deneuveová ztvárnila v tom samém roce hlavní roli v jeho snímku Agent trouble. V obou těchto filmech a mnohých dalších hrál i samotný Mocky.

Mocky, vlastním jménem Jean-Paul Mokiejewski, měl rodiče polského původu. Byl třikrát ženatý a tvrdil o sobě, že má 17 dětí, možná i více.

Pochybnosti panují také o datu narození této významné osobnosti francouzského filmu. Ve svém životopise Ještě se seznámím, který vyšel před čtyřmi lety, Mocky napsal, že se narodil v roce 1933. Zápis v matrice byl ale zfalšován na začátku druhé světové války, aby se Mocky mohl dostat na loď směřující do Alžírska a uniknout nacistům. Ať zfalšovaný, nebo ne, matriční zápis o narození v roce 1929 nebyl nikdy "opraven". Podle něj se Mocky narodil 6. července 1929.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypukly první protesty proti summitu G7, policie nasadila slzný plyn

24.08.2019 07:37 Vrcholná schůzka sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) začíná ve francouzském Biarritzu až dnes…

Salvini ztrácí podporu, Italští demokraté a Hnutí pěti hvězd jednají o…

23.08.2019 19:52 Italská středolevá Demokratická strana (PD) a dosud vládní protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes…

"Jdete správným směrem". Írán ocenil Macronův návrh na řešení krize kolem…

23.08.2019 18:34 Návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jak najít východisko z krize kolem íránské…

Úder blesku v Tatrách: Je viníkem tragédie obří kříž? Vede se ostrá…

23.08.2019 18:00 Aktualizováno Ke čtyřem mrtvým po čtvrteční bouři na slovensko-polském pomezí dnes na polské straně Tater žádná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama