Zemřel francouzský režisér Jean-Pierre Mocky, točil s Charlesem Aznavourem

Ve věku 90 let zemřel francouzský režisér Jean-Pierre Mocky, který točil s Charlesem Aznavourem nebo Jane Birkinovou. Tento autor desítek celovečerních a televizních filmů se proslavil hlavně svými satirickými komediemi s černým humorem. Mocky také působil jako herec, scénárista a producent. O jeho úmrtí dnes informovala agentura AFP.

Jean-Pierre Mocky
doporučujeme

Mocky se filmovému řemeslu učil v 50. letech u italských režisérů Luchina Viscontiho a Federica Felliniho. Už v roce 1949 zaujal rolí básníka ve filmu Orfeus a o pět let později ve snímku Hrabě Monte Christo, v obou filmech hrál po boku Jeana Maraise.

Do svých filmů, které režíroval, s oblibou obsazoval herce Michela Serraulta. V jeho filmu Zázrakem uzdravený z roku 1987 si zahrála i Jeanne Moreauová, další hvězda francouzské kinematografie, Catherine Deneuveová ztvárnila v tom samém roce hlavní roli v jeho snímku Agent trouble. V obou těchto filmech a mnohých dalších hrál i samotný Mocky.

Mocky, vlastním jménem Jean-Paul Mokiejewski, měl rodiče polského původu. Byl třikrát ženatý a tvrdil o sobě, že má 17 dětí, možná i více.

Pochybnosti panují také o datu narození této významné osobnosti francouzského filmu. Ve svém životopise Ještě se seznámím, který vyšel před čtyřmi lety, Mocky napsal, že se narodil v roce 1933. Zápis v matrice byl ale zfalšován na začátku druhé světové války, aby se Mocky mohl dostat na loď směřující do Alžírska a uniknout nacistům. Ať zfalšovaný, nebo ne, matriční zápis o narození v roce 1929 nebyl nikdy "opraven". Podle něj se Mocky narodil 6. července 1929.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mířící do Řecka budou muset mít test na covid

10.08.2020 22:09 Aktualizováno Řecko kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem zpřísňuje epidemická opatření, včetně pravidel pro…

Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty

10.08.2020 21:56 Aktualizováno Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Slovenskému Denníku N to potvrdil mluvčí slovenské…

Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem…

10.08.2020 19:18 Aktualizováno Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a…

Školy v Berlíně mohou vyučovat i bez dodržování odstupu

10.08.2020 19:04 Školy v německém hlavním městě mohou vyučovat i bez dodržování jinak platného nařízení o minimálním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama