Řecké univerzity už nejsou chráněné před policií, parlament anuloval sporný zákon

Řečtí zákonodárci anulovali zákon, který zamezoval policii vstup na akademickou půdu. Konzervativci premiéra Kyriakose Mitsotakise, kteří získali moc minulý měsíc, mají za to, že zákon navržený jako záštita protestujících studentů a svobodného myšlení byl zneužíván ke krytí nezákonného chování.

Přidejte svůj názor

Řecko
doporučujeme

Mitsotakis a jeho Nová demokracie věc považují za otázku veřejné bezpečnosti. "Nechceme policii na univerzitách. Chceme se zbavit mikin s kapucí, které dozírají na život studentů," řekl premiér poslancům a odkazoval přitom na samozvané anarchisty na kampusech. Na násilí a nepokrytý prodej drog na univerzitní půdě si stěžuje i mnoho akademiků.

Bývalý premiér a nynější šéf opozice Alexis Tsipras zrušení zákona chápe jako podkopávání řeckých veřejných univerzit. "Nová demokracie si vždycky držela tuto linii: postupnou privatizaci univerzit, rozložení sociálního zabezpečení a výzkumu," řekl v parlamentu nynějšímu šéfovi vlády.

Podle zákona z roku 1982, který v minulých letech různé vlády rušily či znovu zaváděly, byla akademická půda do značné míry mimo dosah policie.

Problém si jako horkou bramboru přehazují konzervativci a levicová SYRIZA, která chce ochranu akademické půdy zachovat. Naposledy byl zákon zrušen z popudu socialistů kvůli protestům na vrcholu dluhové krize v roce 2011. SYRIZA jej znovu zavedla v roce 2017.

Vznik zákona podnítilo krvavé potlačení studentské vzpoury v roce 1973 proti tehdejší vojenské diktatuře. Nepokoje potlačila armáda až poté, co 17. listopadu 1973 do areálu polytechniky vjel jeden z tanků stojících na přilehlé třídě. Tehdejší režim uvedl, že při jeho kulometné palbě bylo usmrceno 15 lidí, později se hovořilo až o 34 mrtvých. Zraněných bylo více než 1100. Na toto datum se studenti každý rok vydávají na pochod Aténami a dalšími městy se zakrvavenou vlajkou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohled do děsivé propasti. Toto nastane po brexitu, zní z Británie

15.11.2019 00:01 NÁZOR – Rozhodnutí společnosti Tesla nepostavit v souvislosti s brexitem ve Spojeném království…

EU se hemží nelegálními migranty. Podívejte se na statistiku, je alarmující

14.11.2019 23:14 Aktualizováno Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v…

Německu došla trpělivost. Očkování povinně a pro všechny

14.11.2019 23:06 Poslanci německého Spolkového sněmu dnes po dlouhých diskusích schválili povinné očkování dětí…

I v Evropském parlamentu si včera připomněli pád Berlínské zdi

14.11.2019 20:38 Aktualizováno Německo a další země Evropské unie si od minulého týdne připomínají pád Berlínské zdi z roku 1989 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama