Předčasné volby v Británii? Brexit nesmí nastat během kampaně, žádá Corbyn

Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v dopise vyzval šéfa britské státní správy Marka Sedwilla, aby se zasadil o zastavení neřízeného brexitu bez dohody 31. října, pokud by se souběžně konala volební kampaň před parlamentními volbami. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jeremy Corbyn
doporučujeme

Opoziční zákonodárci se v září podle médií chystají vyvolat hlasování o důvěře vládě konzervativního premiéra Borise Johnsona. Nesouhlasí s jeho stanoviskem, že Spojené království Evropskou unii na konci října definitivně opustí, a to i v případě, že nebude mít dohodu. Corbyn se domnívá, že neřízený odchod z EU vedený vládou, která by neměla důvěru parlamentu, by byl nedemokratickým a protiústavním krokem.

Opoziční poslanci chtějí konzervativní vládu svrhnout v hlasování o důvěře, až parlament opět zasedne po letní přestávce 3. září. V případě, že by vláda podporu nezískala, musel by Johnson vypsat všeobecné volby. Jeho spojenci tvrdí, že by se volby nemohly uskutečnit dříve, než po 31. říjnu, a Británie by tak EU automaticky opustila během volební kampaně.

Corbyn takový manévr v čtvrtečním dopise Sedwillovi označil za "bezprecedentní, protiústavní a protidemokratické zneužití moci". Lídr labouristů také připomněl, že vláda nemá dělat závažná politická rozhodnutí během volební kampaně, a proto Sedwilla požádal o stanovisko, že brexit se může uskutečnit až po řádných volbách.

Poněkud radikálnější postup by zvolil Corbynův zástupce John McDonell. V případě, že by Johnson odmítl odstoupit, pokud by jeho vláda nezískala důvěru, poslal by prý Corbyna taxíkem za královnou Alžbětou II, aby jí oznámil, že labouristé přebírají kontrolu.

"Poslal bych Jeremyho Corbyna taxíkem do Buckinghamské paláce, aby řekl ´přebíráme kontrolu´," prohlásil ve středu McDonell na festivalu v Edinburghu. Podle tradice nový britský premiér jede za královnou, aby ho oficiálně jmenovala do úřadu.

Johnson se stal premiérem minulý měsíc poté, co zvítězil v souboji o lídra konzervativců. Oznámil, že Spojené království 31. října EU definitivně opustí, ať už bude mít dohodu či nikoliv. Zároveň chce jednání o dohodě vyjednané jeho předchůdkyní Theresou Mayovou opět otevřít. To však unijní lídři odmítají.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opatření proti koronaviru: Slovensko začne na hranicích kontrolovat auta

27.02.2020 17:32 Aktualizováno Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích…

Počet zraněných z Volkmarsenu, kde auto vjelo do lidí, vzrostl na 76

27.02.2020 17:27 Počet zraněných po pondělním incidentu v západoněmeckém Volkmarsenu, kde 29letý Němec autem najel z…

Španělé trvají na návratu českých turistů z Tenerife, prozradil Babiš

27.02.2020 17:14 Čeští turisté na kanárském ostrově Tenerife, kde se vyskytl koronavirus, mohou opustit hotel, ve…

Huawei postaví první evropský závod ve Francii

27.02.2020 17:11 Čínská společnost Huawei vybuduje svou první evropskou továrnu ve Francii. V první fázi do výstavby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama