Předčasné volby v Británii? Brexit nesmí nastat během kampaně, žádá Corbyn

Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v dopise vyzval šéfa britské státní správy Marka Sedwilla, aby se zasadil o zastavení neřízeného brexitu bez dohody 31. října, pokud by se souběžně konala volební kampaň před parlamentními volbami. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jeremy Corbyn
doporučujeme

Opoziční zákonodárci se v září podle médií chystají vyvolat hlasování o důvěře vládě konzervativního premiéra Borise Johnsona. Nesouhlasí s jeho stanoviskem, že Spojené království Evropskou unii na konci října definitivně opustí, a to i v případě, že nebude mít dohodu. Corbyn se domnívá, že neřízený odchod z EU vedený vládou, která by neměla důvěru parlamentu, by byl nedemokratickým a protiústavním krokem.

Opoziční poslanci chtějí konzervativní vládu svrhnout v hlasování o důvěře, až parlament opět zasedne po letní přestávce 3. září. V případě, že by vláda podporu nezískala, musel by Johnson vypsat všeobecné volby. Jeho spojenci tvrdí, že by se volby nemohly uskutečnit dříve, než po 31. říjnu, a Británie by tak EU automaticky opustila během volební kampaně.

Corbyn takový manévr v čtvrtečním dopise Sedwillovi označil za "bezprecedentní, protiústavní a protidemokratické zneužití moci". Lídr labouristů také připomněl, že vláda nemá dělat závažná politická rozhodnutí během volební kampaně, a proto Sedwilla požádal o stanovisko, že brexit se může uskutečnit až po řádných volbách.

Poněkud radikálnější postup by zvolil Corbynův zástupce John McDonell. V případě, že by Johnson odmítl odstoupit, pokud by jeho vláda nezískala důvěru, poslal by prý Corbyna taxíkem za královnou Alžbětou II, aby jí oznámil, že labouristé přebírají kontrolu.

"Poslal bych Jeremyho Corbyna taxíkem do Buckinghamské paláce, aby řekl ´přebíráme kontrolu´," prohlásil ve středu McDonell na festivalu v Edinburghu. Podle tradice nový britský premiér jede za královnou, aby ho oficiálně jmenovala do úřadu.

Johnson se stal premiérem minulý měsíc poté, co zvítězil v souboji o lídra konzervativců. Oznámil, že Spojené království 31. října EU definitivně opustí, ať už bude mít dohodu či nikoliv. Zároveň chce jednání o dohodě vyjednané jeho předchůdkyní Theresou Mayovou opět otevřít. To však unijní lídři odmítají.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

25.01.2020 15:07 Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama