Padne v Itálii vláda? Salviniho Liga požádala v Senátu o jednání o nedůvěře

Předsedkyně horní komory italského parlamentu Maria Casellatiová svolala na pondělí schůzku šéfů politických frakcí v Senátu, aby stanovili termín jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

O to dnes oficiálně požádala jedna ze stran vládní koalice, krajně pravicová Liga. Její šéf, místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini, tak chce podle místních médií využít nárůstu volebních preferencí své strany a vyvolat předčasné volby.

"Ti, co plýtvají časem poškozují zemi a myslí jenom na své posty," uvedla dnes Liga při oznámení, že návrh na hlasování o nedůvěře vládě podala. O sporech v italské vládní koalici se mluví už delší dobu, ve čtvrtek Salvini oznámil, že se koalice zhroutila a že si přeje předčasné volby.

Také italský premiér Giuseppe Conte, který nepatří k žádné z koaličních stran, dnes novinářům řekl, že Salvini chce předčasné volby, aby využil nárůstu popularity své strany. Ta by nyní volby vyhrála s až 40 procenty hlasů, zatímco loni v březnu ji volilo 17 procent hlasujících. Její koaliční partner Hnutí pěti hvězd (M5S) by podle nynějších průzkumů dostal jen kolem 17 procent hlasů, což by bylo zhruba o polovinu méně než loni ve volbách.

Conte dnes novinářům řekl, že raději předstoupí před parlament, než aby rezignoval. "Vláda vždy hodně pracovala a málo mluvila, neleželi jsme na pláži," hájil svou vládu Conte. Dodal, že Salvini bude muset parlamentu zdůvodnit, proč si přeje konec vlády.

Podle Ligy se vládní partneři neshodnou mimo jiné v názoru na veřejné stavby, fiskální politiku, autonomii regionů, reformu justice či vztahy s EU. Posledním hřebíkem do koaliční rakve byl spor o výstavbu vysokorychlostní dráhy mezi Turínem a Lyonem, kterou Hnutí pěti hvězd pokládá za zbytečnou a příliš nákladnou.

Pokud by vláda padla, rozhodne prezident Sergio Mattarella, zda parlament rozpustí a vyhlásí nové volby. Podle agentury DPA se může pokusit sondovat, kdo by mohl mít jinou většinu v parlamentu. Pokud prezident vyhlásí volby, budou zřejmě koncem října, případně v listopadu, uvedla DPA.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 09:56 O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Dohoda o brexitu bude už tento týden? Čas kvapí, řada politiků je skeptická

15.10.2019 09:39 Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie je stále ještě možné uzavřít tento týden. Před…

Uprchlíci se porvali na ostrově Samos, záhy vypukl požár. Zasahovala…

15.10.2019 08:14 Při potyčkách a požáru v přeplněném uprchlickém táboře na řeckém ostrově Samos bylo v pondělí večer…

Nová dohoda o brexitu vázne, ve hře je další summit EU

15.10.2019 07:26 Dosažení brexitové dohody mezi Evropskou unií a Británií se tento týden ještě před unijním summitem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama