Polsko rehabilitovalo kontroverzní Svatokřížskou brigádu, kolaborovala s nacisty

Polští státní představitelé se dnes připojili k válečným veteránům, aby uctili kontroverzní jednotku polského odboje z konce druhé světové války, Svatokřížskou brigádu. Ta je považována za jediné polské uskupení kolaborující s nacisty, údajně kvůli boji proti komunismu.

Polský prezident Andrzej Duda
doporučujeme

Na útěku před Rudou armádou se brigáda také stala jedinou polskou partyzánskou jednotkou, která osvobodila koncentrační tábor v zahraničí, Holýšov v Čechách, kterým prošla asi tisícovka žen.

Patronát nad oslavami 75. výročí vzniku brigády, které začaly ve Varšavě mší, přijal prezident Andrzej Duda. To spolu s přítomností zástupců vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) podle agentury AP ukázalo, že se nynější vláda rozhodla rehabilitovat partyzánské jednotky, které bojovaly jak proti Němcům, tak i Sovětům a které oslavuje krajní pravice.

Právě pravicové voliče se PiS takto snaží oslovit před říjnovými parlamentními volbami, poznamenala AP. Připomněla současně, že za války v okupovaném Polsku operovala velká podzemní Zemská armáda, která byla podřízena polské exilové vládě a která nikdy nekolaborovala s Němci.

Oficiální rehabilitaci Svatokřížské brigády zahájil premiér Mateusz Morawiecki loni v únoru návštěvou hrobů v Mnichově. Téhož dne na tiskové konferenci prohlásil, že existovali "židovští spolupachatelé" holokaustu.

Dnešní oslavy kritizovali potomci důstojníků Zemské armády. "Naši otcové bojovali proti nacistům, protože chápali, že je to jejich povinnost vůči vlasti. Nedokázali si představit jakoukoliv spolupráci s okupanty," napsali prezidentovi Dudovi v otevřeném dopise. Připomněli, že vojáci z nyní oslavované brigády zabíjeli i Židy a polské krajany, a to nejen komunisty.

Polský hlavní rabín odmítl pozvánku na dnešní oslavy jako "osobní urážku" a "urážku všech obyvatel Polska zabitých v bojích proti Němcům".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 22:00 Aktualizováno Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Tygřice v curyšské zoo zabila ošetřovatelku

04.07.2020 21:54 Tygřice v curyšské zoologické zahradě dnes zabila jednu z ošetřovatelek. Informovala o tom zoo.

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy