Polsko rehabilitovalo kontroverzní Svatokřížskou brigádu, kolaborovala s nacisty

Polští státní představitelé se dnes připojili k válečným veteránům, aby uctili kontroverzní jednotku polského odboje z konce druhé světové války, Svatokřížskou brigádu. Ta je považována za jediné polské uskupení kolaborující s nacisty, údajně kvůli boji proti komunismu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Polský prezident Andrzej Duda
doporučujeme

Na útěku před Rudou armádou se brigáda také stala jedinou polskou partyzánskou jednotkou, která osvobodila koncentrační tábor v zahraničí, Holýšov v Čechách, kterým prošla asi tisícovka žen.

Patronát nad oslavami 75. výročí vzniku brigády, které začaly ve Varšavě mší, přijal prezident Andrzej Duda. To spolu s přítomností zástupců vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) podle agentury AP ukázalo, že se nynější vláda rozhodla rehabilitovat partyzánské jednotky, které bojovaly jak proti Němcům, tak i Sovětům a které oslavuje krajní pravice.

Právě pravicové voliče se PiS takto snaží oslovit před říjnovými parlamentními volbami, poznamenala AP. Připomněla současně, že za války v okupovaném Polsku operovala velká podzemní Zemská armáda, která byla podřízena polské exilové vládě a která nikdy nekolaborovala s Němci.

Oficiální rehabilitaci Svatokřížské brigády zahájil premiér Mateusz Morawiecki loni v únoru návštěvou hrobů v Mnichově. Téhož dne na tiskové konferenci prohlásil, že existovali "židovští spolupachatelé" holokaustu.

Dnešní oslavy kritizovali potomci důstojníků Zemské armády. "Naši otcové bojovali proti nacistům, protože chápali, že je to jejich povinnost vůči vlasti. Nedokázali si představit jakoukoliv spolupráci s okupanty," napsali prezidentovi Dudovi v otevřeném dopise. Připomněli, že vojáci z nyní oslavované brigády zabíjeli i Židy a polské krajany, a to nejen komunisty.

Polský hlavní rabín odmítl pozvánku na dnešní oslavy jako "osobní urážku" a "urážku všech obyvatel Polska zabitých v bojích proti Němcům".

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Vrátí se "klimakancléřka"? V Německu demonstrují stovky tisíc lidí

20.09.2019 17:06 Aktualizováno Po celém Německu dnes demonstrují stovky tisíc lidí za důslednější ochranu klimatu. Jen u…

Španělská policie rozbila dva drogové gangy, zatýkalo se i v Praze

20.09.2019 16:39 Španělské bezpečnostní složky oznámily, že se jim podařilo rozbít dvě organizované zločinecké…

Zemřel Marko Feingold (†106), nejstarší rakouský přeživší holokaustu

20.09.2019 16:01 Ve věku 106 let zemřel ve čtvrtek rodák z Banské Bystrice Marko Feingold, který byl nejstarším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama