Johnson a Trump si volali. Šlo o brexit a ekonomické záležitosti

Nový britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump spolu dnes telefonicky hovořili o brexitu, obchodu a ekonomických otázkách. Oznámil to bez dalších podrobností Johnsonův úřad. Britský premiér se dnes také setkal s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem, který v Londýně s vysokými státními činiteli jednal kromě brexitu rovněž o Íránu, Hongkongu či budování mobilní sítě páté generace (5G).

Přidejte svůj názor

Boris Johnson, ilustrační fotografie
doporučujeme

Trump a Johnson spolu telefonovali už po nástupu nového britského ministerského předsedy do úřadu koncem července. Podle dřívějšího prohlášení Downing Street se chystají poprvé sejít koncem srpna na okraj summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik (G7) ve francouzském městě Biarritz.

Trump patří stejně jako Johnson k zastáncům odchodu Spojeného království z Evropské unie a premiérovi přislíbil, že co nejdříve po brexitu uzavřou obě strany obchodní dohodu, která Londýnu vykompenzuje náklady spojené s opuštěním jednotného evropského trhu. Johnson chce svou zemi z evropského bloku vyvést 31. října - ať už na základě dohody s Bruselem, či bez ní.

Bolton po dnešní schůzce v Downing Street řekl médiím, že USA by "s nadšením" podpořily britský odchod z EU bez dohody, pokud by se Londýn touto cestou vydal. "Chceme být v otázce brexitu nápomocní," citovala Trumpova poradce agentura Reuters. Podle deníku The Guardian dnes Bolton jednal mimo jiné s britským ministrem financí Sajidem Javidem a s Johnsonovým poradcem Edwardem Listerem.

Podle agentury Bloomberg americký prezident doufá, že se brexitem oslabený Londýn výměnou za ambiciózní obchodní dohodu s USA přikloní na stranu Washingtonu ve dvou klíčových otázkách americké zahraniční politiky: tvrdšímu postoji vůči Íránu a čínské technologické společnosti Huawei. Tu USA kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejné opatření vyžadují po svých spojencích.

Írán i přechod na síť 5G byly rovněž tématy dnešní diskuse mezi Boltonem a britskými činiteli, uvádí oficiální prohlášení britské vlády. Americký bezpečnostní poradce nicméně řekl, že přímo s premiérem Johnsonem o firmě Huawei nehovořil. Britská vláda zatím nepřijala rozhodnutí ohledně toho, zda se čínský telekomunikační gigant bude moci na stavbě nové mobilní sítě podílet.

Bolton je nejvyšším představitelem Trumpovy administrativy, který do Londýna od uvedení Johnsona do premiérské funkce zavítal, napsal The Guardian. V úterý jej podle listu čekají setkání s ministrem pro brexit Stephenem Barclayem či ministrem obrany Benem Wallacem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa obřích rozměrů. Nedostatek léků, potravin i paliva. Co se stane…

18.08.2019 11:26 Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků…

V Tatrách uvízli dva speleologové, zasahují desítky zachránářů

18.08.2019 09:26 Dva speleologové v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni v polské části Tater. Je to nejdelší a…

Zfetovaní agresivní migranti spí na ulicích. Úřady jsou bezradné

17.08.2019 22:29 Aktualizováno V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

V Itálii tiká časovaná bomba? Úřady povolily vylodění pouze 27 migrantům

17.08.2019 22:26 Aktualizováno Itálie dnes povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez doprovodu z lodi španělské nevládní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama