Johnson a Trump si volali. Šlo o brexit a ekonomické záležitosti

Nový britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump spolu dnes telefonicky hovořili o brexitu, obchodu a ekonomických otázkách. Oznámil to bez dalších podrobností Johnsonův úřad. Britský premiér se dnes také setkal s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem, který v Londýně s vysokými státními činiteli jednal kromě brexitu rovněž o Íránu, Hongkongu či budování mobilní sítě páté generace (5G).

Přidejte svůj názor

Boris Johnson, ilustrační fotografie
doporučujeme

Trump a Johnson spolu telefonovali už po nástupu nového britského ministerského předsedy do úřadu koncem července. Podle dřívějšího prohlášení Downing Street se chystají poprvé sejít koncem srpna na okraj summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik (G7) ve francouzském městě Biarritz.

Trump patří stejně jako Johnson k zastáncům odchodu Spojeného království z Evropské unie a premiérovi přislíbil, že co nejdříve po brexitu uzavřou obě strany obchodní dohodu, která Londýnu vykompenzuje náklady spojené s opuštěním jednotného evropského trhu. Johnson chce svou zemi z evropského bloku vyvést 31. října - ať už na základě dohody s Bruselem, či bez ní.

Bolton po dnešní schůzce v Downing Street řekl médiím, že USA by "s nadšením" podpořily britský odchod z EU bez dohody, pokud by se Londýn touto cestou vydal. "Chceme být v otázce brexitu nápomocní," citovala Trumpova poradce agentura Reuters. Podle deníku The Guardian dnes Bolton jednal mimo jiné s britským ministrem financí Sajidem Javidem a s Johnsonovým poradcem Edwardem Listerem.

Podle agentury Bloomberg americký prezident doufá, že se brexitem oslabený Londýn výměnou za ambiciózní obchodní dohodu s USA přikloní na stranu Washingtonu ve dvou klíčových otázkách americké zahraniční politiky: tvrdšímu postoji vůči Íránu a čínské technologické společnosti Huawei. Tu USA kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejné opatření vyžadují po svých spojencích.

Írán i přechod na síť 5G byly rovněž tématy dnešní diskuse mezi Boltonem a britskými činiteli, uvádí oficiální prohlášení britské vlády. Americký bezpečnostní poradce nicméně řekl, že přímo s premiérem Johnsonem o firmě Huawei nehovořil. Britská vláda zatím nepřijala rozhodnutí ohledně toho, zda se čínský telekomunikační gigant bude moci na stavbě nové mobilní sítě podílet.

Bolton je nejvyšším představitelem Trumpovy administrativy, který do Londýna od uvedení Johnsona do premiérské funkce zavítal, napsal The Guardian. V úterý jej podle listu čekají setkání s ministrem pro brexit Stephenem Barclayem či ministrem obrany Benem Wallacem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

20.11.2019 21:25 Aktualizováno Britský princ Andrew na delší dobu zanechává veřejných povinností kvůli vývoji kolem svých…

Tusk na kongresu evropských lidovců útočil na populisty. Orbána nechal být

20.11.2019 21:00 Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl dnes v…

NATO čeká reforma? Členské státy nejsou proti

20.11.2019 20:05 Část států Severoatlantické aliance podporuje německý návrh na vytvoření expertní skupiny pro…

NATO míří do vesmíru. Spojenci se dohodli na spolupráci

20.11.2019 19:22 Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom dnes ministři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama