Brexit za každou cenu? Průzkumy dopadly rozdílně, jeden z nich nepotěší Brusel

Realizaci brexitu cestou uzavření britského parlamentu vidí jako přijatelný scénář více Britů, než je těch, kteří by s takovým postupem vlády nesouhlasili. Tvrdí to alespoň průzkum, jehož výsledky dnes na svou titulní stranu umístil deník The Daily Telegraph. Britský premiér Boris Johnson slibuje, že svou zemi z Evropské unie vyvede na konci října "za každou cenu" a nevyloučil, že by z rozhodování o podobě brexitu mohl parlament vyřadit.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Brexit
doporučujeme

Britští politici i politologové jsou nejednotní v názoru, zda by Dolní sněmovna dokázala Johnsonovi jakýmkoli způsobem včetně vyjádření nedůvěry zabránit v tom, aby uskutečnil brexit bez dohody. Ponechat parlamentu možnost vyjádřit se k Johnsonovým plánům by podle ankety chtělo 46 procent respondentů.

Průzkum, který pro konzervativní deník podporující britský odchod z EU uspořádala společnost ComRes, potvrzuje rostoucí trend podpory konzervativců po Johnsonově nástupu do jejich čela na konci července.

Zatímco v současné anketě své sympatie vládní straně vyjádřilo 31 procent lidí, v minulém průzkumu to bylo o šest procentních bodů méně. Opoziční labouristé, kteří plánují v září vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, mají nyní podporu 27 procent respondentů.

"Otázka je podaná takovým způsobem, že by mohla lidi navádět k tomu, aby s ní souhlasili. Ve tvrzení je například implicitně vyjádřená myšlenka, že parlament určitě brexit zastaví. Nikoli jen odloží, ale zastaví. Toto v zásadě zveličuje pociťované ohrožení brexitu, pokud parlamentní schůze přerušena nebude," uvedla organizace Full Fact, která ověřuje tvrzení na britské politické scéně. Když v červnu názor Britů na účelové zablokování parlamentu kvůli brexitu bez dohody zjišťoval YouGov, výsledek byl oproti anketě ComRes zcela opačný.

O možnosti uzavření parlamentu bezprostředně před říjnovým termínem britského odchodu z EU se v Británii diskutuje již několik měsíců. Předseda Dolní sněmovny John Bercow v červnu ujišťoval, že parlament "nebude vyloučen z rozhodovacího procesu". Tak či onak ale není vůbec jasné, zda by poslanci byli schopni brexitu bez dohody zabránit, pokud by se vláda skutečně touto cestou vydala.

Šéf sněmovny Bercow svůj názor na roli poslanců v brexitovém procesu dnes zopakoval při vystoupení v rámci uměleckého festivalu Fringe ve skotském Edinburghu. "Pokud přijde jakýkoli pokus o to obejít, vyšachovat, nebo nedej bože uzavřít parlament, pak to bude něco, co se mi hnusí. Budu každým kouskem svého těla bojovat za to, abych něčemu takovému zabránil. (...) Jsme demokratická společnost a parlament bude vyslyšen," citoval jej skotský deník The Herald.

Na otázku jistého člena publika, zda může britský parlament zastavit brexit bez dohody, Bercow odpověděl pouze: "Ano."

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europarlament nabídl budovu jako nemocnici, z poslanců jsou dobrovolní…

03.04.2020 13:39 Evropský parlament a jeho poslanci se hodlají zapojit do boje s koronavirem nejen schvalováním…

Merkelová je opět v kancléřství, po dvou týdnech opustila domácí karanténu

03.04.2020 13:29 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes po necelých dvou týdnech opustila domácí izolaci, kde z…

Jourová zkritizovala giganty, píše BBC. Google zareagoval a zveřejnil, jak…

03.04.2020 13:11 Česko je jednou ze zemí, která kvůli pandemii koronaviru přistoupila k omezenému režimu vycházení.…

Polsko má přes 3000 případů koronaviru. Spekuluje se o prodloužení mandátu…

03.04.2020 13:07 olské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo 203 nových případů koronaviru a další dvě úmrtí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy