Polskému poslanci vadí "před naším letopočtem", prý jde o relikt komunismu

Jistý poslanec za polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) se obrátil na ministry kultury a školství, aby se zasadili o to, že už se na veřejnosti nebudou používat výrazy "před naším letopočtem" a "našeho letopočtu". Jde podle něho o přežitek z dob komunismu. Informují o tom polská média.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Zbigniew Dolata chce, aby tato označení uváděná v souvislosti s udáváním roků zmizela ze školních učebnic a jiných didaktických pomůcek nebo třeba z publikací a katalogů doprovázejících výstavy. "Jejich zavedení bylo v dobách Polské lidové republiky (označení Polska za komunismu) pro komunisty důležitým prvkem sovětizace Polska," vysvětluje poslanec.

Místo toho by se v textech, k nimž se dostává široká veřejnost, mělo u označení roků uvádět "před Kristem" a "po Kristu", případně Anno Domini, tedy léta Páně. Dolata tvrdí, že zavedení těchto změn by bylo výrazem úcty k tradici Polska a jeho kulturní identitě.

Také v Česku se v minulosti debatovalo o používání spojení označujících letopočty.

Dolata připomněl, že v posledních letech mizejí z veřejného prostoru názvy ulic nebo pomníky spojované s obdobím komunismu. Příslušný zákon k tomu parlament přijal v roce 2016, tedy už za současné vlády národně-konzervativní formace PiS. Tato strana za jeden ze svých důležitých úkolů považuje očistit veřejný život od dědictví komunismu.

Polsko si stejně jako Česko a další země středovýchodní Evropy letos připomíná 30 let od pádu komunistického režimu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tatrách uvízli dva speleologové, zasahují desítky zachránářů

18.08.2019 09:26 Dva speleologové v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni v polské části Tater. Je to nejdelší a…

Zfetovaní agresivní migranti spí na ulicích. Úřady jsou bezradné

17.08.2019 22:29 Aktualizováno V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

V Itálii tiká časovaná bomba? Úřady povolily vylodění pouze 27 migrantům

17.08.2019 22:26 Aktualizováno Itálie dnes povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez doprovodu z lodi španělské nevládní…

Zákazník zastřelil číšníka za to, že mu nedonesl jídlo dost rychle

17.08.2019 21:13 Francouzská policie pátrá po muži, který v pátek v restauraci v městečku Noisy-le-Grand u Paříže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama