Hanebná berlínská zeď. Lidé při útěku z NDR umírali hrozným způsobem, řekl Steinmeier

Za hanebný památník z betonu a ostnatého drátu, který přinesl utrpení a neštěstí mnoha lidem, dnes německý prezident Frank-Walter Steinmeier označil berlínskou zeď. Učinil tak v den 58. výročí začátku její stavby. Německou metropoli dělila více než 28 let, až do 9. listopadu 1989, kdy padla.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Frank-Walter Steinmeier
doporučujeme

"Připomínáme si dnes oběti, které byly zastřeleny nebo hrozným způsobem přišly o život při útěku z NDR, při pokusu překonat tuto nelidskou stavbu," řekl Steinmeier v prezidentském zámku Bellevue, kde diskutoval s občany o různých životních zkušenostech lidí z dřívějšího východního a západního Německa.

"Se smutkem se ale mísí vděčnost, protože už žijeme beze zdi," uvedl také prezident, podle něhož ani ostnatý drát a příkaz střílet nemohly udusit touhu lidí po svobodě. Steinmeier zvláště ocenil východoněmecké občany, kteří před 30 lety masově vyšli do ulic, a výrazně tak napomohli konci komunistického režimu.

"Dlužíme poděkování všem, kteří přispěli k pádu té zdi," poznamenal dnes v podobném duchu i vládní zmocněnec pro východní spolkové země Christian Hirte. "Přesně před 58 lety začala stavby zdi. Miliony lidí přišly o svobodu. Zůstává štěstím našich dějin, že je dnes Německo sjednoceno ve svobodě," napsal na twitteru mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

Hlavní vzpomínková akce se uskutečnila v berlínské ulici Bernauer Strasse, kterou zeď před 58 lety rozdělila. Věnec zde položil berlínský primátor Michael Müller i další politici. Müller zdůraznil, že i přes pozitivní vzpomínky na pád zdi před 30 lety není možné zapomínat na oběti rozdělení Německa.

Východoněmecký komunistický režim začal berlínskou zeď stavět 13. srpna 1961 navzdory tomu, že jeho vrchní představitel Walter Ulbricht ještě v polovině června tvrdil, že takový úmysl nikdo nemá. V dalších letech stále znovu rozšiřovaná a zdokonalovaná překážka o délce zhruba 155 kilometrů si do 9. listopadu 1989 vyžádala 140 obětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo bude novým premiérem Itálie? Conte má politiky dost, vznik nové…

24.08.2019 21:36 Italský premiér v demisi Giuseppe Conte vyloučil, že by zůstal v čele kabinetu v případě, že by…

Zálusk USA na Arktidu roste. V Grónsku hodlají znovu otevřít konzulát

24.08.2019 20:47 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát.…

Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

24.08.2019 20:40 V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie dnes oficiálně začal třídenní summit skupiny…

Boj s kapitalisty a policií. Demonstrace proti summitu G7 přerostly v…

24.08.2019 20:25 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes sešly na protestu proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama