Na řeckém ostrově Euboia vypukl požár, plameny šlehají do výšky 30 metrů

Na druhém největším řeckém ostrově Euboia nedaleko Atén v noci na dnešek vypukl rozsáhlý lesní požár, s nímž bojuje více než 200 hasičů i pomocí letadel a vrtulníků. Úřady už kvůli rychlému šíření plamenů vydaly příkaz k evakuaci dvou blízkých vesnic, další dvě vesnice na evakuační příkaz čekají, uvedl deník Kathimerini.

Přidejte svůj názor

Požár
doporučujeme

S ohněm bojují i hasiči na ostrově Thassos a na Kypru, kde hoří poblíž přístavního letoviska Limassol. 

Na jihu Evropy nyní platí extrémně vysoký stupeň nebezpečí požárů, a to kvůli vysokým teplotám, které se v Řecku a na Kypru šplhají nad 40 stupňů Celsia, ale i kvůli suchu a silnému větru.

Na Euboji hoří v borovicovém lese ve vnitrozemí, už během noci s ohněm bojovalo více než 100 hasičů, další posily na místo dorazily ráno. Jednotky mají k dispozici 69 vozidel, šest letadel a šest vrtulníků a snaží se zabránit šíření požáru k obydleným oblastem. Vzhledem k nepřístupnému terénu se jim to ale zatím nedaří.

zdroj: YouTube

Evakuovat se museli obyvatelé blízkého kláštera. Hustý kouř je dobře vidět i ve 100 kilometrů vzdálených Aténách a obyvatelé z okolí požáru kvůli němu dostali pokyn nevycházet ven a nevětrat. Kvůli kouři je značně omezené i použití letadel, která se kvůli slabé viditelnosti nemohou do hašení zapojit.

"Na Euboji máme plameny vysoké 20 až 30 metrů," řekl v rozhlase mluvčí hasičů. Podle něj zatím na místě nejsou mrtví ani zranění.

Právě poblíž Atén se dnes podařilo uhasit požár na předměstí Peania, který se začal šířit v noci na pondělí. Další požáry zuří na ostrově Thassos a poblíž města Théby, ty už jsou ale částečně pod kontrolou. Řečtí hasiči za poslední tři dny vyjeli ke 182 požárům porostu.

Částečný úspěch zaznamenali hasiči na Kypru, kteří přes noc hasili lesní požár asi 15 kilometrů od Limassolu. Oheň podle deníku Kathimerini už z velké části dostali pod kontrolu, ale vzhledem k extrémnímu horku a větru nevylučují, že může znovu vzplát s větší silou. Policie zatkla jednoho člověka, který je podezřelý, že má na vzniku ohně podíl.

Na Gran Canarii, kde hasiči od soboty bojovali s požárem v severozápadní části ostrova, se situace zklidnila, uvedla dnes agentura DPA. Oheň, kvůli kterému se muselo evakuovat přes 1000 obyvatel z vesnic Artenara, Tejeda a Gáldar, se už dál nešíří. Hasiči tam zvládli i další požár, který v noci vypukl u obce Telde ve východní části ostrova.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sazka stojí za raziemi u politiků FPÖ? Rakouský loterijní boss má vážné…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Šéf rakouské loterijní společnosti Novomatic Harald Neumann se domnívá, že česká firma Sazka stojí…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Zálusk USA na Arktidu roste. V Grónsku hodlají znovu otevřít konzulát

24.08.2019 10:11 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát.…

Summit G7: Francie vsadí na gastronomickou diplomacii, víno poteče proudem

24.08.2019 09:33 Světoví lídři, kteří se dnes sejdou na summitu skupiny zemí G7, jsou rozděleni v názoru na řadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama