Ocean Viking volá o pomoc. 356 uprchlíků je nutné urgentně vylodit na bezpečném místě

Po čtyřech dnech nepřetržitých pátracích a záchranných operací v centrální části Středozemního moře se na lodi Ocean Viking nachází 356 zranitelných mužů, žen a dětí. Organizace Lékaři bez hranic a SOS Mediterranee nyní formálně požádaly maltské a italské námořní úřady, aby se ujaly koordinace a podpořily nalezení bezpečného místa k vylodění.

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

Vzhledem k reakci libyjských úřadů, která neodpovídá mezinárodnímu právu, jsou koordinační centra těchto dvou zemí nejbližší, jež mohou zachráněným lidem na útěku pomoci. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

„Mezi přeživšími jsou lidé, kteří vykazují otřesné známky fyzického a psychického násilí, jež zažili během cesty přes Libyi. Holá realita je, že v Libyi pokračuje konflikt, kde mnoho zranitelných migrantů a uprchlíků uvázlo v detenčních zařízeních na frontové linii. Žádáme, aby bylo určeno bezpečné místo, kde bude možné tyto zranitelné lidi - bez zdržování - vylodit. Trpěli už dost,“ uvedl Jay Berger, projektový koordinátor Lékařů bez hranic na lodi Ocean Viking.

Během čtyř záchranných operací (od 9. do 12. srpna) jsme kontaktovali libyjské úřady, ty nicméně nereagovaly v souladu s mezinárodním právem. Jediné odpovědi od Libyjského záchranného koordinačního centra (Libyan Joint Rescue Coordination Centre - JRCC) byly, abychom přeživší vylodili v Libyi. Ta není pro lidi na útěku bezpečnou zemí, jejich vylodění v libyjských přístavech je proto v rozporu s mezinárodním právem. Lékaři bez hranic a SOS Mediterranee nemohou za žádných okolností zachráněné lidi na útěku do Libye vrátit.

Většina zachráněných popsala vydírání nebo mučení

Libyjské úřady navíc selhávají v nalezení alternativního místa pro vylodění zachráněných lidí na moři, které by splňovalo požadavky mezinárodního práva. Žádné bezpečné místo pro vylodění nebylo určeno, loď Ocean Viking se tudíž vydává na sever. 

Naprostá většina zachráněných lidí posádce sdělila, že během své cesty zažila svévolné věznění, vydírání, mučení nebo nucené práce v otrockých podmínkách. Na palubě lodi je celkem 103 dětí mladších osmnácti let, pouze jedenáct z nich je v doprovodu dospělého.

„Lidé, včetně nezletilých dětí, popisují, jak byli mučeni elektrickými šoky, biti zbraněmi a holemi, nebo páleni roztaveným plastem. Říkají mi, že je jejich rány a jizvy, ke kterým přišli v Libyi, stále bolí,“ přibližuje MUDr. Luca Pigozzi, jenž je součástí týmu Lékařů bez hranic na plavidle Ocean Viking.

Lékaři bez hranic a SOS Mediterranee očekávají, že se budou evropské úřady řídit mezinárodním právem a rychle určí bezpečné místo pro vylodění všech zachráněných lidí na palubě lodi Ocean Viking.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu bylo kvůli výhrůžkám bombou vyklizeno několik soudů

07.07.2020 12:54 Německá policie dnes vyklidila několik soudních budov po celé zemi kvůli výhružkám, že jsou v nich…

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 12:42 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek 180 migrantů vylodilo v…

Řecko eviduje 43 nových případů covidu-19, většina jsou zahraniční turisté

07.07.2020 12:31 V Řecku evidují za poslední den 43 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst…

Naprosté selhání? Švédský přístup ke koronaviru neodepisujme, nabádá…

07.07.2020 12:00 NÁZOR - Od chvíle, kdy se do Evropy přihnal koronavirus, má každý názor na Švédsko, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy