Peklo v dětských domovech: Zneužívání a lékařské pokusy. Dánsko se po letech omluvilo

Dánsko se ústy premiérky Mette Frederiksenové oficiálně omluvilo stovkám dětí ze státních dětských domovů, které v letech 1945 a 1976 čelily zneužívání, bití i lékařským pokusům ze strany vychovatelů. Informovala o tom agentura DPA. Dánský stát podle šéfky vlády selhal jako dohlížitel na výchovu dětí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Násilí na dětech, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Frederiksenová jménem Dánska na oficiální ceremonii požádala zneužívané chovance o odpuštění za to, co museli v dětském věku prožít. "Omlouvám se. Omlouvám se za příkoří, které bylo na vás a vašich nejmilejších spácháno. Jménem Dánska: Omlouvám se," prohlásila viditelně pohnutá premiérka při setkání s oběťmi.

"Omluva znamená všechno. Vše, co jsme chtěli, je klid na duši," uvedl jeden z chovanců Arne Roel Jörgensen. Dnes 68letý muž stanici BBC řekl, že zneužívání mnoha dětem zničilo život. Alkohol, drogy, vyhazovy z práce či zkrachovalá manželství, to vše si na nich v pozdějších letech vybralo svou daň.

Podrobnosti o situaci v dánských dětských domovech vyšly najevo v roce 2005, kdy dánská televize odvysílala šokující odhalení o sexuálním zneužívání chovanců v domově Godhavn v severovýchodním Dánsku. Dokumentaristé přinesli i důkazy, že vychovatelé a psychiatři na některých dětech testovali omamné látky jako například LSD, které měly zabránit nočnímu pomočování. Vyšetřovatelé rovněž našli stopy krve na gymnastickém náčiní, na kterém byly děti bity.

Zpráva vyšetřovací komise z roku 2011 uvedla, že "alarmující fyzické, sexuální a psychologické zneužívání" a zanedbávání péče se odehrávalo celkem v 19 domovech pro chlapce i děvčata. Aktivisté následně vedli dlouhou kampaň za to, aby stát uznal svůj díl viny.

Za zločiny spáchané v dětských domovech zatím nebyl nikdo odsouzen. Řada následných vlád uváděla, že případ je příliš starý na to, aby mohl být otevřen. Než byla v červnu Frederiksenová zvolena do čela kabinetu, slíbila, že za roli státu se veřejně omluví.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo bude novým premiérem Itálie? Conte má politiky dost, vznik nové…

24.08.2019 21:36 Italský premiér v demisi Giuseppe Conte vyloučil, že by zůstal v čele kabinetu v případě, že by…

Zálusk USA na Arktidu roste. V Grónsku hodlají znovu otevřít konzulát

24.08.2019 20:47 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát.…

Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

24.08.2019 20:40 V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie dnes oficiálně začal třídenní summit skupiny…

Boj s kapitalisty a policií. Demonstrace proti summitu G7 přerostly v…

24.08.2019 20:25 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes sešly na protestu proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama