Válka o Hongkong? Krize se dramaticky vyhrocuje, Merkelová nabízí řešení

Vyhrocená situace v Hongkongu by se podle německé kancléřky Angely Merkelové měla řešit nenásilně dialogem a na základě tamních zákonů, které občanům tohoto čínského regionu garantují určité svobody. Merkelová to dnes řekla na tiskové konferenci v Berlíně po jednání s litevským prezidentem Gitanasem Nausédou.

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Pro Německo je podle Merkelové důležité, aby byl v Hongkongu dodržován takzvaný základní zákon z roku 1997, který tamním občanům zajišťuje svobodu názoru a právní stát. Zásadní podle německé kancléřky je, aby nedošlo k násilí, a aby bylo řešení situace hledáno u jednacího stolu.

"Zasazujeme se tedy rozhodně za dialog, ale na bázi v Hongkongu platných zákonů, které lidem v Hongkongu zajišťují určité svobody," uvedla šéfka německé vlády.

zdroj: YouTube

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za desítky let. Protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny postupně přerostl v požadavek na větší demokratičnost politického systému.

Agentura AP dnes uvedla, že satelitní snímky ukazují pohyb čínské polovojenské policie na hranicích města s kontinentální Čínou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko povolilo očkování vakcínou AstraZeneca u nejstarších občanů

05.03.2021 17:32 Aktualizováno Rakousko dnes zrušilo věkový limit 65 let pro očkování vakcínou AstraZeneca. Údaje zveřejněné ve…

ONLINE: Česko žádá o pomoc zahraničí, má nejvíce nových případů za 14 dní…

05.03.2021 15:34 Aktualizováno Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Rusko a Čína dodají vakcíny, až nebudou tak potřebné, tvrdí eurokomisař

05.03.2021 13:39 V reakci na pomalý rozjezd očkování proti koronaviru v Evropské unii a na kritiku od některých…

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

05.03.2021 12:35 Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama