Boris Johnson řádí. Odpůrce brexitu obvinil ze "strašlivé kolaborace s Bruselem"

Britské poslance, kteří věří v možnost zablokování brexitu, dnes britský premiér Boris Johnson obvinil z oslabování vyjednávací pozice Londýna. Dopouštějí se podle něj "strašlivé kolaborace" s Evropskou unií a v konečném důsledku zvyšují pravděpodobnost brexitu bez dohody. Skupina poslanců vládní Konzervativní strany předtím v dopise premiérovi vyjádřila výhrady vůči jeho přístupu k vyjednávání se zbytkem Evropské unie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boris Johnson
doporučujeme

My potřebujeme, aby naši evropští přátelé přistoupili na kompromis. Čím víc si ale budou myslet, že je tu šance, aby (britský) parlament brexit zablokoval, tím víc budou lpět na svých pozicích," uvedl odpoledne Johnson na facebooku, když odpovídal na předem vybrané otázky uživatelů. "Hrozné na tom je, že čím déle to potrvá, tím je pochopitelně pravděpodobnější, že budeme nuceni odejít bez dohody," dodal premiér.

Ve svém vyjádření zároveň obvinil část poslanců z "kolaborace" s EU. Tento výraz má i v Británii negativní konotace, neboť za kolaboranty jsou označováni lidé, kteří za druhé světové války spolupracovali s nacisty. "Hanebná rétorika fašismu a autoritářství v podání lháře Johnsona... Evropští sousedi jsou naši přátelé, nikoli nepřítel, s nímž se 'kolaboruje'," reagoval na twitteru labouristický poslanec Stephen Doughty.

Johnsonovu prohlášení předcházelo zveřejnění dopisu, kterým dvacítka vlivných konzervativců v čele s exministrem financí Philipem Hammondem kritizuje strategii premiéra ve vztahu k Bruselu. "Jsme alarmováni 'červenými čarami', které jste vytyčil a které, zdá se, eliminují šanci na dosažení dohody s EU," vzkázali poslanci podle bulvárního listu The Sun.

Hammond následně řekl zpravodajské společnosti BBC, že parlament zablokuje brexit bez dohody, pokud "nikým nezvolení" lidé kolem Johnsona budou usilovat o takové vyústění na konci října. "Pro odchod bez dohody není žádný mandát. Je absurdní naznačovat, že 52 procent lidí, kteří (v referendu v roce 2016) hlasovali za odchod z Evropské unie, hlasovali všichni za odchod bez dohody, když ve skutečnosti... během kampaně před referendem v podstatě od lídrů té kampaně nezazněla jediná zmínka o možnosti odchodu bez dohody," řekl exministr financí.

Dohodu o podmínkách brexitu s EU vyjednala vláda Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové, v britském parlamentu ale dokument třikrát narazil především kvůli takzvané irské pojistce, která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem. Johnson nyní požaduje novou "rozvodovou" dohodu, v níž toto kontroverzní opatření nebude. Pro Brusel je takový požadavek nepřijatelný, neboť Londýn nenavrhuje alternativní mechanismus zachování volného režimu na irské hranici, což je cíl deklarovaný oběma stranami.

Johnsonovo trvání na tom, aby byla pojistka z dohody odstraněna, podle Hammonda vyšle Londýn "nevyhnutelně" na dráhu směřující k brexitu bez dohody. Takový scénář by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen dováženého zboží. Premiér uvádí, že by preferoval vystoupení z unie na základě dohody, zároveň ale slibuje, že odchod už se nebude odkládat.

Do nového termínu brexitu zbývá 78 dní a Spojené království podle odborníků patrně čeká ústavní krize. Hammondovo prohlášení, první veřejné od jeho demise na konci července, poukazuje podle Reuters na pevné odhodlání skupiny vlivných poslanců svrhnout Johnsona, pokud se bude snažit o neřízený brexit. Podle některých právníků by ale i v případě vyslovení nedůvěry nemusel Johnson z funkce odejít. Není ani jasné, zda poslanci budou dostatečně jednotní a silní, aby se jim brexitu bez dohody podařilo zabránit. Britský parlament znovu zasedne začátkem září.

"Součástí problému je i skutečnost, že britská ústava, kdysi označovaná za globální vzor, je vágní a není kodifikovaná. Opírá se o precedens, toho je však v případě brexitu málo," píše Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zadržela kvůli výbuchu plynu šest lidí. Statici chtějí dům zbourat

07.12.2019 20:15 Aktualizováno Slovenská policie v souvislosti s pátečním výbuchem plynu v bytovém domě v Prešově zadržela…

Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

07.12.2019 19:48 Aktualizováno Silniční dopravu ve Francii dnes narušil protest několika stovek řidičů kamionů, kteří svými auty…

Dokument britské vlády o vztazích s USA byl zřejmě vypuštěn ruskými…

07.12.2019 18:33 Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani…

Německá SPD se propadá. I s novými předsedy má 11 procent

07.12.2019 17:27 Noví předsedové německé sociální demokracie (SPD) zatím - soudě alespoň podle aktuálního průzkumu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama