Královská svatba Kate a Williama od A po Z

Praha - Svatba britského prince Williama s Kate Middletonovou je událostí, na kterou se dá dívat z mnoha úhlů pohledu. Nabízíme zde "lingvistický" pohled – královskou svatbu od A po Z.

Princ William se bude ženit
doporučujeme

A - ANO. Své "ano", které je nejočekávanějším svatební souhlasem posledních let, si Kate Middletonová a princ William řeknou v pátek 29. dubna po 12. hodině SELČ, kdy začíná svatební obřad ve Westminsterském opatství.
 
B - BRITSKÁ KRÁLOVNA. Královna Alžběta II. doufá, že svatba Kate a jejího vnuka, prince Williama, ukončí neklidné období královské rodiny, rozvodem Diany s princem Charlesem počínaje a skandály vévodkyně Sarah "Fergie" Fergusonové konče.
 
C - CESTA. Svatba je naplánována s vojenskou pečlivostí a klíčové postavy obřadu i všichni hosté musí dodržovat program rozplánovaný na minuty. Ženich vyjede z oficiálního sídla svého otce prince Charlese paláce Clarence House v 11.10 hodin SELČ, nevěsta v 11.51 vyjede z hotelu Goring. Obřad začne ve 12.00 ve Westminsterském opatství.
 
D - DIANA. Princezna Diana, matka prince Williama, zemřela při autonehodě v roce 1997 v Paříži. Od chvíle, co William navlékl Kate Middletonové snubní prsten, který patřil právě Dianě, začal svět obě ženy srovnávat. A i když Kate je neméně krásná jako Diana, Britové svoji "lidovou princeznu" stále zbožňují.
 
E - ERB. Kate Middletonová a její rodina má nový erb. Jsou na něm tři dubové výhonky, každý se dvěma listy a žaludem – výhonky představují tři děti, které Middletonovi mají: Kate, Pippu and Jamese. Na erbu převládá modrá a červená, hlavní barvy britské vlajky, které jsou doplněny zlatou.
 
F - FERGIE. Sarah Fergusonová, vévodkyně z Yorku a teta prince Williama, je černou ovcí královské rodiny. Po nedávných skandálech na svatbu pozvána nebyla.
 
G - GARDEROBIÉRA. Ženy si na svatbu nechají ušít zcela nové šaty, pánové si mohou zvolit, zda si obléknou uniformu, formální oblek či tradiční smoking. Členové britské vlády by měli mít na sobě tradiční černý kabát, jehož přední část je střižena velmi krátce, zatímco zadní část je delší.

H - HUDBA. William je pilotem britského Královského letectva. Právě fanfáry RAF zahájí hudební produkci, která bude svatební obřad provázet. O hudbu se postarají hudebníci Královské jízdy, komorního orchestru a dva sbory.

CH - CHARITA. Princ William a jeho snoubenka požádali všechny, kteří jim chtějí věnovat svatební dar, aby raději přispěli na charitu. Hosté, ale i ostatní, kteří zamýšlejí královskému páru věnovat dar, si mohou vybrat ze seznamu celkem 26 charitativních organizací, které snoubenci vybrali.
 
I - INFORMACE. Královskou svatbu nyní zmiňují internetová média po celém světě každých deset sekund. Denně se na světové síti o sňatku prince Williama a objeví přibližně 9000 příspěvků. V průběhu března a dubna zveřejnila internetová média 158 tisíc příspěvků týkajících se královské svatby. V posledních sedmi dnech se jich objevilo 61 tisíc.
 
J - JÍDLO. Svatební menu je zatím přísně utajovanou záležitostí. Už nyní je ale jasná jedna věc – bude to skutečně královská tabule.
 
K - KATE. O nastávající nevěstě všichni mluví a píšou jako o Kate. Není to ale už nadlouho, po svatbě už bude používat své nezkrácené jméno Catherine.
 
L - LÁSKA. William a Kate se seznámili během studií na Univerzitě Sv. Ondřeje ve Skotsku.
 
M - MIDDLETONOVI. Kate není, na rozdíl od princezny Diany, šlechtického původu. Její rodiče – Michael a Carole – se seznámili v době, kdy oba pracovali pro aerolinky. Pár se však rozhodl ze zaměstnání odejít a začal podnikat. Společný byznys z nich udělal milionáře.
 
N - NEZÁJEM. Tak to je určitě věc, která ze svatby, jež je označována za událost roku, netýká. I když ne každý je nadšeným přívržencem monarchie, svatbu bude v různých médiích podle odhadů sledovat na dvě miliardy lidí po celém světě.
 
O - OPILOST. Britské hospody budou ve svatební den otevřeny o několik hodin déle, aby štamgasti mohli na zdraví novomanželů pít dostatečně dlouho. Jeden pivovar dokonce přišel s pivem, jehož název je "Kiss Me Kate" (Polib mě Kate).
 
P - POLIBEK. Nejvyhledávanějším snímkem z královské svatby by měl být podle průzkumu zadaného výrobcem fotoaparátů Nikon záběr na čerstvě oddaný pár a jeho polibek na balkoně Buckinghamského paláce.

R - ROLLS ROYCE. Kate Middletonová pojede do Westminsterského opatství limuzínou, na kterou v prosinci zaútočili studenti protestující proti zvýšení školného. V autě jel princ Charles a jeho manželka Camilla. Studenti do Rolls-Royce tloukli pěstmi, kopali a házeli po něm plechovky s barvou.
 
S - SVĚDCI. Williamův svědek je jeho bratr princ Harry. Svědkem Kate je její sestra Pippa.
 
T - TANEC. První tanec novomanželů bude velkou událostí. I když melodii, na kterou bude tančit, zatím zná jen hrstka lidí organizující slavnost, bookmakeři uzavírají sázky, která píseň to bude. Největším favoritem je píseň You're Beautiful James Blunta těsně následovaná songem Something About The Way You Look Tonight od Eltona Johna.
 
U - UNIFORMA. Princ William si na svatbu pravděpodobně obleče svou uniformu pilota vrtulníku britského Královského letectva.
 
V - VLEČKA. Šaty by měla navrhnout poměrně neznámá návrhářka Sophie Cranstonová, která pracuje pro značku Libelula. Design zůstává utajovaný. Je ale pravděpodobné, že Kate bude mít vlečku, stejně jako měla před třiceti lety princezna Diana. Otázkou ale zůstává, zda bude stejně tak dlouhá – v roce 1981 Diana za sebou vláčela 7,5 metru dlouho vlečku.
 
W - WILLIAM. Osmadvacetiletý syn princezny Diany, William Arthur Philip Louis Mountbatten-Windsor, je díky své povaze považován za největší naději britské královské rodiny. Podle výzkumů si britská veřejnost přeje, aby se stal dědicem královského trůnu ještě před svým otcem, princem Charlesem.

X - XANTYPA. Vztah, který mezi Williamem a Kate začal před osmi lety ve Skotsku, prošel různými úskalími včetně několika rozchodů. Jeden z nich trval dokonce osm měsíců. Budoucí manželka britského prince zatím plní oficiální povinnosti s okouzlující grácií. Zda ji manželství nepromění ve vrtošivou a hádavou ženu, ukáže až čas.
 
Y - YOUTUBE. Internetový portál YouTube nabídne v pátek živý přenos ze svatby. Kancelář prince uvedla, že živý internetový přenos více než čtyř hodin ze svatebního dne si přejí sami snoubenci. "Je to v souladu s přáním páru zpřístupnit svatbu všem lidem, kteří o to mají zájem," sdělili zástupci prince Williama.
 
Z - ZARA PHILLIPSOVÁ. Williamova sestřenice, devětadvacetiletá dcera princezny Anny z jejího prvního manželství s kapitánem Markem Phillipsem, se v roce 2010 zasnoubila se svým dlouholetým přítelem, ragbistou Mikem Tindallem. Termín svatby byl určen na 30. července.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matovič pobouřil Ukrajince žertem o Zakarpatské Ukrajině, dnes se omluvil

04.03.2021 21:21 Slovenský premiér Igor Matovič se dnes omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny…

Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a ruskou…

04.03.2021 21:15 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 20:50 Aktualizováno V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama