Obchodní dohoda mezi Británií a USA může narazit, varuje Pelosiová

Obchodní dohoda Spojených států s Británií neprojde Kongresem USA, pokud po britském odchodu z Evropské unie vznikne tvrdá hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Prohlásila to dnes šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, podle níž brexit nesmí zpochybnit takzvanou velkopáteční dohodu z roku 1998, která ukončila desítky let násilí na irském ostrově. Podobně se kromě demokratů, kteří mají ve sněmovně většinu, vyjadřují i někteří republikáni.

Přidejte svůj názor

Nancy Pelosiová
doporučujeme

Britský premiér Boris Johnson prezentuje obchodní dohodu s Washingtonem jako výhodný pakt, který pomůže Británii zacelit ekonomické rány vzniklé odchodem z EU. Americký prezident Donald Trump právě příslibem rychlého uzavření dvojstranné smlouvy přesvědčuje Brity, aby se co nejrychleji s Bruselem rozloučili a rázně zpřetrhali vazby. Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton během návštěvy Londýna tento týden řekl, že Británie je "první na řadě" pokud jde o smlouvu a že USA "by s nadšením podpořily" brexit bez brexitové dohody.

Johnson opakuje, že chce z dohody s EU odstranit takzvanou irskou pojistku, která má zaručit mimo jiné zachování volného pohybu lidí či zboží mezi oběma částmi irského ostrova. Unijní představitelé však změny v dohodě dlouhodobě odmítají. Johnson prohlásil, že v takovém případě vyvede zemi z EU na konci letošního října bez dohody, což by pravděpodobně znamenalo obnovení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

"Ať bude mít jakoukoli formu, nesmí brexit ohrozit velkopáteční dohodu včetně neviditelné hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem," uvedla Pelosiová podle agentury Reuters v dnešním prohlášení. Dodala, že pokud bude velkopáteční dohoda ohrožena, "není šance" na schválení obchodní britsko-americké smlouvy.

Kromě vůdkyně demokratů Pelosiové a jejích spolustraníků by proti v takovém případě mohli hlasovat i někteří Trumpovi republikáni. Například kongresman Pete King z vlivného výboru posuzujícího obchodní pakty koncem července listu The Guardian řekl, že Johnsonovu hrozbu zrušení irské pojistky považuje za "zbytečnou provokaci". Dodal, že někteří republikáni nebudou mít problém kvůli zachování velkopáteční dohody hlasovat proti svému prezidentovi.

Dohoda přijatá na Velký pátek roku 1998 ukončila několik desetiletí sektářského násilí mezi převážně katolickými separatisty, kteří usilovali o sjednocení Irska, a většinou protestantskými unionisty podporujícími svazek s Británií. Část obyvatel ostrova se obává, že po obnovení klasické hranice se násilí vrátí.

Ve Spojených státech se kromě toho podle médií může irská hranice stát předmětem politického boje před prezidentskými volbami v příštím roce, neboť lidé irského původu tvoří zhruba desetinu amerických voličů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo bude novým premiérem Itálie? Conte má politiky dost, vznik nové…

24.08.2019 21:36 Italský premiér v demisi Giuseppe Conte vyloučil, že by zůstal v čele kabinetu v případě, že by…

Zálusk USA na Arktidu roste. V Grónsku hodlají znovu otevřít konzulát

24.08.2019 20:47 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát.…

Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

24.08.2019 20:40 V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie dnes oficiálně začal třídenní summit skupiny…

Boj s kapitalisty a policií. Demonstrace proti summitu G7 přerostly v…

24.08.2019 20:25 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes sešly na protestu proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama