Válka církve a LGBT komunity: V gayklubu podřízli loutku arcibiskupa

Rozruch v převážně katolickém Polsku způsobily snímky z volby Mr Gay Poland, která se konala v jednom z poznaňských klubů pro homosexuály. Jeden z účastníků přestrojený za ženu podřízl krk nafukovací loutce s přilepenou fotografií krakovského arcibiskupa Marka Jendraszewského. Ten nedávno vyvolal v Polsku i v zahraničí pozdvižení, když v jednom kázání označil sexuální menšiny za mor.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Církev
doporučujeme

Od kontroverzního klubového vystoupení, o kterém informovala vládní polská televize TVP jako o simulování prelátovy vraždy, se distancovaly spolky sdružující lesbičky, gaye, bisexuály a transgenderové osoby (LGBT). Polský ombudsman hodlá incident vyšetřovat jako výzvu k násilí "pod pláštíkem umělecké svobody".

"Jsme proti všem druhům nenávistných projevů, vybízení k násilí či propagaci těchto postojů," ujistili organizátoři soutěže. Hájí se tím, že podrobnosti chystaného vystoupení neznali. "Neakceptujeme taková vystoupení. Soutěž má podporovat pozitivní postoje a toleranci," dodali podle serveru Onet a omluvili se všem dotčeným. "Nesouhlasíme s výzvami k násilí, žádný kontext je neomlouvá. Umělecká svoboda končí tam, kde začíná násilí. Respektujme normy, jejichž dodržování požadujeme od druhých," uvedli zástupci poznaňského spolku Stonewall, který sdružuje komunitu LGBT.

"Vybízení k nenávisti a násilí proti komukoli, bez ohledu na jeho postavení ve společnosti, neodpovídá normám evropské civilizace a v každém citlivém člověku budí znechucení a pobouření," reagoval mluvčí polského episkopátu. Současně připomněl, že polští biskupové nedávno odsoudili "upálení" loutky Jidáše (podle kritiků šlo o loutku Žida), přestože šlo jen o symbolický obřad odsuzující zradu.

Jendraszewski nedávno vyvolal pobouření, když v kázání prohlásil, že "po naší zemi už nekráčí rudý mor, ale objevil se nový, neomarxistický, který si přeje ovládnout naše duše, srdce a mysl - ne rudý, ale duhový". Arcibiskupa kritizovala polská levice, liberálové a homosexuálové, a to i kvůli červencovému útoku extremistů na pochod za práva sexuálních menšin v Bialystoku. Arcibiskupa naopak podpořili preláti stojící v čele polské, české, maďarské a slovenské katolické církve.

Arcibiskup mezitím označil LGBT za "protikřesťanský systém antihodnot" a "antropologickou chybu".

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Johnson a herec Grant se opět střetli. Kvůli předvolebnímu klipu

10.12.2019 18:13 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson, jenž bude ve čtvrtečních volbách obhajovat svůj mandát, sehrál…

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 17:47 Aktualizováno O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Nebezpečný Orbán? Jourová tepe Maďarsko, dostala ostrou odpověď

10.12.2019 17:05 Aktualizováno Maďarsko dnes nerozptýlilo obavy týkající se dodržování základních hodnot Evropské unie. Po svém…

Finsko má nejmladší premiérku světa. Sanna Marinová vyrůstala v "duhové…

10.12.2019 16:23 Novou předsedkyní finské vlády bude sociálnědemokratická politička Sanna Marinová, která v úřadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama