Záhadná otrava v Chorvatsku: Jeden turista zemřel, další bojují o život

Tragicky skončila dovolená v Chorvatsku pro skupinu italských turistů. Pět jich v úterý skončilo v nemocnici kvůli otravě, jednomu z nich už lékaři nedokázali pomoci. Informují o tom chorvatská média.

Chorvatsko

Pět turistů z Itálie skončilo v jedné z chorvatských nemocnic poté, co se otrávili neznámou látkou. Další Ital zemřel. Ještě v úterý inspektoři prověřili restauraci ve Hvaru, kde skupina cizinců večeřela. Zjišťovali, jestli problém nebyl s mušlemi, které Italové jedli. Podle manažera ale nenašli nic závadného, jídlo jako zdroj otravy vyloučili a restaurace byla v úterý opět otevřená.

Pravděpodobným viníkem hromadné otravy, kterou už vyšetřuje policie, je zřejmě oxid uhelnatý. Italové se podle všeho otrávili na palubě lodi, na které z Hvaru pluli.

Sedmapadesátiletý Eugenio Vinci, manažer řetězce supermarketů, na lodi zemřel, dalších pět lidí skončilo v nemocnici – šlo o manželku mrtvého, dvě malé děti, Vinciho kamaráda, bývalého italského senátora Bruna Mancusa, a jeho manželku.

Mancuso pro deník Vecernji List přímo z nemocnice uvedl, že všichni, kteří se otrávili, spali na lodi na pravoboku. „Řekl bych, že se do ventilace dostaly výpary z motorů, asi to byla porucha. Myslím si, že jídlem to nebylo, protože děti, které na tom byly nejhůř, večeřely V restauraci nás bylo šest, čtyři mají symptomy, další dva jsou v pořádku," popsal situaci.

„Dostali jsme se na loď půl hodiny po půlnoci a šli jsme do kajuty spát. Krátce na to mi se mi udělalo hodně špatně. Nějak jsem se dostal do koupelny a tam jsem zvracel. Mojí ženě se udělalo špatně ve stejnou chvíli, ale nějak se nám podařilo uklidnit se a jít spát. Tvrdě jsme usnuli,“ popisuje italský turista. To, že se něco stalo, zjistili až ráno. 

Jeho přítel Eugenio Vinci zemřel přímo na palubě. „Zemřel asi ve tři ráno. Nebylo to ale na následky otravy, ztratil vědomí, spadl a praštil se do hlavy o vanu," vysvětloval Mancuso, původním povoláním lékař.

Otrávení turisté byli do nemocnice ve Splitu přepraveni vrtulníkem z přístavu ve Hvaru, všichni v tu dobu už byli ve vážném stavu. Nemocnice odmítla vzhledem k vědu odmítnout informace o zdravotnímu stavu otrávených dětí ve věku 5 a 14 let. Podle deníku Dnevnik.hr děti stále bojují o život.

Teorii o tom, že za otravu mohou výpary z jachty Atlantia, podporuje i fakt, že zdravotníci museli ve středu v přístavu opět zasahovat Dvěma policistům, kteří se na podílejí vyšetřování, se udělalo špatně. Jejich stav však nebyl vážný, po ošetření mohli oba odejít.

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Exploze v chemickém provozu v Leverkusenu zabila člověka, čtyři lidé se…

27.07.2021 18:14 Aktualizováno Exploze v chemickém průmyslovém areálu v západoněmeckém v Leverkusenu si dnes vyžádala nejméně…

V EU dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 70 procent dospělých

27.07.2021 10:50 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo ke dnešku 70 procent dospělých obyvatel…

Popularita polské opozice po návratu Tuska výrazně vzrostla

27.07.2021 10:43 Polské opoziční uskupení Občanská koalice (KO), jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér…

Související:

Právě se děje