Požár na ostrově Euboia se vymkl kontrole, vyhlášen stav nouze

Řecko vyslalo posily do boje s požárem, který zasáhl přírodní rezervaci na ostrově Euboia nedaleko Atén. Hasiči s plameny v těžce dostupném terénu bojují již třetí den, ze vzduchu jim pomáhají hasicí letadla. Přes noc do oblasti dorazilo dalších 100 hasičů, jejich celkový počet tak dosahuje 382.

Přidejte svůj názor

Požár
doporučujeme

Do vzduchu dnes brzy ráno opět vzlétlo celkem 12 hasicích letadel, včetně dvou vyslaných z Itálie a jednoho ze Španělska. Plameny na druhém největším řeckém ostrově se snaží uhasit i 11 vrtulníků. V oblasti byl vyhlášen stav nouze a Řecko požádalo o hasičskou pomoc také z dalších evropských států.

zdroj: YouTube

Požár vypukl v úterý kolem třetí hodiny ráno místního času a pustoší přírodní rezervaci, kterou tvoří husté borovicové lesy. Hned první den byly evakuovány čtyři vesnice, někteří z obyvatel se ale do svých domovů už ve středu vrátili. Jeden z dobrovolných hasičů utrpěl popáleniny a musel být operován, uvedla agentura AP.

První den po vypuknutí požáru mařil snahy hasičů silný vítr, který rozdmýchával plameny a zanesl kouř až do řecké metropole, které je vzdálena asi 70 kilometrů. Vítr dnes ustal, nicméně dostat se do oblasti plné kaňonů a strží je stále velmi obtížné.

Během letních měsíců nejsou v Řecku lesní požáry ničím mimořádným. V těchto dnech je zde ale jejich riziko extrémně vysoké kvůli kombinaci sucha, horka a silného větru. Úřady opakovaně apelovaly na obyvatele, aby se například nepouštěli do pálení plevele či opékání na ohni. Hasiči od víkendu bojovali s plameny na desítkách míst, v úterý se jim podařilo zkrotit mimo jiné požáry na ostrově Thassos.

Loni v červenci rychle se rozrůstající lesní požár zničil přímořské letovisko Mati u Atén, v plamenech tehdy zahynulo přes 100 lidí. Požár je uvěznil v jejich domovech i v autech, když se snažili z oblasti dostat pryč. Jiní se utopili, když se snažili uplavat, nebo se nadýchali kouře.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Shoda ohledně víceletého rozpočtu EU stále není

17.02.2020 21:55 Výhrady k aktuálnímu návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie dali dnes najevo ministři členských…

Salvini opět provokoval, mluvil o potratech cizinek

17.02.2020 21:49 Vůdce italské opoziční pravicové strany Liga a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini vyvolal v…

Šokující odhalení. Odinovi vojáci v Německu chystali masakr muslimů

17.02.2020 20:28 Aktualizováno Skupina extremistů zadržená v pátek při razii německé policie v šesti spolkových zemích zřejmě…

Kdo zabil Gruzínce v Berlíně? Podezřelý měl styky s ruskou FSB

17.02.2020 19:41 Další indicie nasvědčují zapletení Moskvy do srpnové vraždy Gruzínce v centru Berlína. V měsících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama