V ovzduší na hranici s Ruskem je radioaktivní jód, Norsko má obavy

Norský úřad pro radiaci a jadernou bezpečnost (DSA) zaznamenal v ovzduší na hranici s Ruskem nevelký výskyt radioaktivního jódu, který může souviset s nedávnou havárií ruské rakety. Oznámila to dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

radioaktivita
doporučujeme

Podle ruských úřadů minulý týden na břehu Bílého moře při testu armádní rakety s jaderným zařízením došlo k výbuchu, který zabil nejméně pět lidí.

Exploze ve vojenském prostoru u ruské obce Ňonoksa v Archangelské oblasti se stala minulý týden ve středu a norská měření vykázala radioaktivní jód v ovzduší v následujících třech dnech. Výskyt zaznamenala meteorologická stanice v norské lokalitě Svanhovd těsně u ruských hranic, která je od místa exploze vzdálena asi 670 kilometrů severozápadním směrem.

Úřad DSA vydal prohlášení, podle něhož nelze určit, zda zvýšený výskyt radioaktivní látky s ruskou havárií souvisí. Monitoring ovzduší se na ruských hranicích provádí pravidelně a mírně zvýšený výskyt radioaktivního jódu bývá zaznamenán zhruba šestkrát ročně. Příčiny nejsou jasné. Krátkodobé zvýšení radioaktivity v místě výbuchu přiznaly i ruské úřady.

Exploze, o níž je jen málo informací, se stala nedaleko přístavu Severodvinsk, kde se nacházejí dvě velké ruské armádní loděnice - SevMaš a Zvjozdočka. Celá oblast byla po výbuchu rakety uzavřena pro lodní dopravu.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obětí koronaviru může být samotná EU, bojí se analytička a bývalý diplomat

31.03.2020 12:00 NÁZOR - Francouzský prezident Emmanuel Macron, který se pasoval do role hlavního protagonisty…

Itálie v ekonomicko-sociální krizi. Z opatření proti koronaviru vytěží…

31.03.2020 11:55 Omezení volného pohybu lidí, které italská vláda přijala kvůli šíření koronaviru a kvůli nimiž…

Německo za den zaznamenalo 128 úmrtí na COVID-19, město Jena nařizuje…

31.03.2020 11:12 Aktualizováno Německo za 24 hodin zaznamenalo zatím nejvíc úmrtí nakažených koronavirem - 128. Celkem je podle…

Německá média tvrdě kritizují dění v Maďarsku: Orbán ničí demokracii

31.03.2020 10:54 Německá média dnes tvrdě kritizují maďarského premiéra Viktora Orbána, který díky novému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama