Macron vyzval k uctění afrických vojáků. Pomohli osvobodit jih Francie od nacistů

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při příležitosti 75. výročí vylodění spojenců na jihu Francie vyzval pojmenovávání ulic a památníků na počest vojáků původem z Afriky. Macron v provensálském přístavním městě Saint-Raphaël podtrhl význam bojovníků z francouzských kolonií při osvobozování jižní Francie od německé okupace v roce 1944.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Dnešního slavnostního aktu na národním pohřebišti Boulouris v Saint-Raphaël se zúčastnili i prezidenti Guineje Alpha Condé a Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara, francouzský exprezident Nicolas Sarkozy a také bývalí bojovníci a příslušníci odboje.

zdroj: YouTube

"Dnes vyzývám francouzské starosty, aby pojmenováváním našich ulic a náměstí, prostřednictvím našich pomníků a slavností udržovali při životě památku na tyto muže, na které je pyšná celá Afrika," řekl mimo jiné francouzský prezident. "Život těchto afrických hrdinů musí být součástí životů nás svobodných lidí," prohlásil Macron.

Takzvaného jižního vylodění se 15. srpna 1944 zúčastnilo 881 válečných lodí a 450.000 vojáků ze Spojených států a francouzských kolonií v Africe. Němci začali rychle ustupovat a francouzská města Toulon, Cannes a Marseille byla do 28. srpna osvobozena.

Macron dnes připomněl mimo jiné účast ostřelovačů z Maroka, Tuniska a Alžírska na operaci.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo bude novým premiérem Itálie? Conte má politiky dost, vznik nové…

24.08.2019 21:36 Italský premiér v demisi Giuseppe Conte vyloučil, že by zůstal v čele kabinetu v případě, že by…

Zálusk USA na Arktidu roste. V Grónsku hodlají znovu otevřít konzulát

24.08.2019 20:47 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát.…

Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

24.08.2019 20:40 V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie dnes oficiálně začal třídenní summit skupiny…

Boj s kapitalisty a policií. Demonstrace proti summitu G7 přerostly v…

24.08.2019 20:25 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes sešly na protestu proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama