Slovenskem otřásá aféra: Fico a Bugár mají vazby na Kočnera?

Předsedové stran slovenské vládní koalice Směr-sociální demokracie a Most-Híd Robert Fico a Béla Bugár dnes důrazně popřeli spojení s Marianem Kočnerem, obviněného mimo jiné kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka. Do nesnází se dostali, když weby zveřejnily část rozšifrované komunikace, kterou Kočner prostřednictvím aplikace Threema vedl s Alenou Zsuzsovou, rovněž stíhanou mimo jiné za vraždu Kuciaka.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Béla Bugár, autor: Tibor Somogyi
doporučujeme

Fico odmítl, že by se s Kočnerem setkal nedlouho po smrti novináře, jak se to uvádí v přepsané komunikaci stíhaného podnikatele se Zsuzsovou. "Absolutně jsem se s panem Kočnerem nesetkal v situaci, která je popisována v Denníku N," prohlásil expremiér a dodal, že může jít klidně i na detektor lži.

Připustil, že se Kočnerem setkal při veřejných akcích. "Určitě se stalo, že jsem ho na nějakém plese potkal. Kdo neznal pana Kočnera," řekl Fico podle webu hnonline.sk mimo jiné. Dodal, že nemůže nést odpovědnost za to, že se dva lidé o něm baví. Zveřejnění komunikace Kočnera se Zsuzsovou přitom označil za "džihád" některých médií proti jeho straně Směr.

Od problematického podnikatele dal ruce pryč i Bugár. "Pana Kočnera považuji za zlo a prosím, abyste mne s panem Kočnerem nespojovali. Neznám ho, nesetkával jsem se s ním, nepsal jsem si s ním, netelefonoval jsem s ním a nic jsem s ním neměl," prohlásil na tiskové konferenci. Svolal ji narychlo kvůli informacím, že se s Kočnerem setkal na Maledivách krátce po loňském zavraždění Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

O tom, že se s Kočnerem v turisty vyhledávaném ostrovním státě sešel, svědčí právě rozluštěná komunikace Kočnera se Zsuzsovou přes šifrující aplikaci Threema. Podle webů se v ní Kočner holedbal svým vlivem a styky s vysokými slovenskými politiky, mimo jiné prý na Maledivách s Bugárem řešil záchranu vlády Roberta Fica.

Skutečností je, že Most-Híd tehdy z koalice neodešel a zachránil ji tak. Nicméně Fico nakonec musel odstoupit kvůli velkým protestům veřejnosti, jež se v zemi po násilné smrti Kuciaka zvedly.

Bugár v první reakci na informace o maledivském setkání s Kočnerem odmítl, že by spolu snídali, či dokonce obědvali, jak tvrdil Kočner Zsuzsové. Připustil jen, že ho viděl v jedné restauraci u jiného stolu. Posléze připustil, že si k němu Kočner při jedné snídani přisedl, avšak důrazně vyloučil, že by s ním probíral situaci na Slovensku.

"Poprvé a naposledy jsem ho potkal na Maledivách. Překvapuje mě, že věříte tomu, co člověk podezřelý z objednání vraždy píše svojí volavce," řekl Bugár na tiskové konferenci, na které mnoho prostoru pro otázky novinářů neposkytl.

Podle médií Zsuzsová pracovala pro Kočnera jako "volavka" a lákala na sex vlivné muže. Patřili prý mezi ně předseda a místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko a Martin Glváč nebo poslanec a bohatý podnikatel Boris Kollár.

Kočner je spojován s řadou sporných finančních operací a v několika kauzách je i obviněný. Patří k nim také podezření, že byl objednavatelem vraždy Kuciaka.

Obviněnými ze spoluúčasti na tomto zločinu jsou rovněž Zsuzsová a další tři lidé. Ve středu slovenská policie tuto čtveřici obvinila z přípravy dalších tří vražd. Jejich oběťmi se měli stát bývalý ministr vnitra a spravedlnosti a nynější advokát Daniel Lipšic a prokurátoři Peter Šufliarsky a Maroš Žilinka.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo bude novým premiérem Itálie? Conte má politiky dost, vznik nové…

24.08.2019 21:36 Italský premiér v demisi Giuseppe Conte vyloučil, že by zůstal v čele kabinetu v případě, že by…

Zálusk USA na Arktidu roste. V Grónsku hodlají znovu otevřít konzulát

24.08.2019 20:47 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát.…

Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

24.08.2019 20:40 V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie dnes oficiálně začal třídenní summit skupiny…

Boj s kapitalisty a policií. Demonstrace proti summitu G7 přerostly v…

24.08.2019 20:25 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes sešly na protestu proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama