Německo to vidí černě: Brexit bez dohody je vysoce pravděpodobný

Německá vláda považuje odchod Británie z Evropské unie bez dohody k 31. říjnu za vysoce pravděpodobný. Podle ekonomického deníku Handelsblatt to uvádí ve svém dokumentu německé ministerstvo financí. Ze strany Berlína a EU jsou přípravy na neřízený brexit do značné míry dokončeny, tvrdí ministerstvo v dokumentu, který má list k dispozici.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Nový britský premiér Boris Johnson trvá na vyjednání nové dohody o rozluce bez kontroverzní "irské pojistky", která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Pokud se Londýn s Bruselem nedohodne, je Johnson odhodlán vyvést Británii z EU bez dohody. EU o dohodě znovu jednat odmítá.

Německé ministerstvo financí očekává, že Johnson využije summitu G7 ve francouzském Biarritzu na konci měsíce k oznámení průlomu nebo ztroskotání jednání. "Za těchto okolností je z hlediska EU důležité trvat na dosavadní linii," stojí v dokumentu. I kdyby byla irská pojistka z brexitové dohody odstraněna, jak si přeje Johnson, nemá britská vláda jistou podporu v britském parlamentu, zdůrazňuje ministerstvo.

Přípravy na neuspořádaný brexit jsou z německé a unijní strany "do značné míry uzavřeny", píše dále německé ministerstvo. Evropská komise podle něj neplánuje žádná další nouzová opatření a na dosavadních přípravách není třeba nic měnit.

Německá vláda údajně přijala více než 50 zákonů a opatření pro případ neuspořádaného brexitu. Ministerstvo financí vypočítává přechodná ustanovení v oblasti daní a financí. Existuje například ujednání mezi úřady pro regulaci finančního trhu obou zemí o finančních službách poskytovaných napříč hranicemi.

V oblasti celní správy je třeba počítat se zvýšením nákladů na odbavování a kontrolu, píše ministerstvo. Německý celní úřad tak mimo jiné vytvoří 900 nových pracovních míst.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit bez dohody je nesmysl? Francie se obává nejhoršího, Macron tepe…

22.08.2019 07:14 Aktualizováno Francie považuje brexit bez dohody na konci října za velmi pravděpodobný scénář. Evropská unie je…

Hledala, nebo našla uprchlíky? Lodi Open Arms hrozí žaloba i vysoká pokuta

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Posádce lodě španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která díky nařízení italské…

Johnson chce brexit s dohodou a také zrušení irské pojistky

21.08.2019 20:52 Británie chce brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou, zdůraznil dnes v Berlíně před…

Výročí srpna 1968 budí na Slovensku vášně. Danko si rýpl i do Američanů

21.08.2019 20:50 Aktualizováno Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama