Německo to vidí černě: Brexit bez dohody je vysoce pravděpodobný

Německá vláda považuje odchod Británie z Evropské unie bez dohody k 31. říjnu za vysoce pravděpodobný. Podle ekonomického deníku Handelsblatt to uvádí ve svém dokumentu německé ministerstvo financí. Ze strany Berlína a EU jsou přípravy na neřízený brexit do značné míry dokončeny, tvrdí ministerstvo v dokumentu, který má list k dispozici.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Nový britský premiér Boris Johnson trvá na vyjednání nové dohody o rozluce bez kontroverzní "irské pojistky", která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Pokud se Londýn s Bruselem nedohodne, je Johnson odhodlán vyvést Británii z EU bez dohody. EU o dohodě znovu jednat odmítá.

Německé ministerstvo financí očekává, že Johnson využije summitu G7 ve francouzském Biarritzu na konci měsíce k oznámení průlomu nebo ztroskotání jednání. "Za těchto okolností je z hlediska EU důležité trvat na dosavadní linii," stojí v dokumentu. I kdyby byla irská pojistka z brexitové dohody odstraněna, jak si přeje Johnson, nemá britská vláda jistou podporu v britském parlamentu, zdůrazňuje ministerstvo.

Přípravy na neuspořádaný brexit jsou z německé a unijní strany "do značné míry uzavřeny", píše dále německé ministerstvo. Evropská komise podle něj neplánuje žádná další nouzová opatření a na dosavadních přípravách není třeba nic měnit.

Německá vláda údajně přijala více než 50 zákonů a opatření pro případ neuspořádaného brexitu. Ministerstvo financí vypočítává přechodná ustanovení v oblasti daní a financí. Existuje například ujednání mezi úřady pro regulaci finančního trhu obou zemí o finančních službách poskytovaných napříč hranicemi.

V oblasti celní správy je třeba počítat se zvýšením nákladů na odbavování a kontrolu, píše ministerstvo. Německý celní úřad tak mimo jiné vytvoří 900 nových pracovních míst.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu má koronavirus muž, který byl v Milánu

25.02.2020 21:35 Testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na…

V karanténě na Tenerife panuje nejistota, jsou tam i Češi

25.02.2020 20:48 Tisícovka turistů, kteří jsou od dnešního rána uzavřeni v hotelu na kanárském ostrově Tenerife,…

Koronavirus Covid-19 v Evropě: Případy nákazy hlásí už 12 zemí

25.02.2020 20:25 V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem,…

Rumunsko popřelo zprávy o prvním případu koronaviru v zemi

25.02.2020 20:12 Aktualizováno Rumunské úřady popřely, že by se v zemi objevil první potvrzený případ koronaviru. "Nemáme žádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama