Íránský tanker Grace 1 má opustit Gibraltar už dnes, USA pohrozily

Íránský tanker Grace 1, o jehož propuštění ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud, může odplout už dnes, jakmile bude připraven. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC to řekl šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo. Teherán uvedl, že loď před odplutím změní jméno i vlajku, žádnou záruku, že nepopluje do Sýrie, ale Teherán podle íránského ministerstva zahraničí nedal.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Gibraltar
doporučujeme

Soud ve čtvrtek rozhodl propustit tanker, zadržovaný u Gibraltaru od 4. července, bez ohledu na žádost loď zdržet, kterou na poslední chvíli vznesly Spojené státy. Tanker byl zadržen kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což sankce Evropské unie zakazují. Podle britských úřadů se Írán zavázal, že tanker do Sýrie nepopluje.

Agentura Reuters informovala, že šéf gibraltarské vlády Picardo se rozhodl plavidlo propustit, protože se Teherán písemně zaručil, že tanker náklad 2,1 milionu barelů ropy nevyloží v Sýrii.

Mluvčí íránského ministra zahraničí dnes ale podle íránské agentury Tasním prohlásil, že Írán nedal žádnou záruku, že tanker do Sýrie nepopluje.

"Může odplout, jakmile skončí přípravy na vyplutí lodě takové velikosti, ať už popluje kamkoli. Může to být dnes, může to být zítra (v sobotu)," řekl Picardo. Na dotaz, jak se Gibraltar postaví k žádosti Spojených států Picardo odpověděl, že rozhodnutí je věcí nezávislých úřadů a že o záležitosti může znovu rozhodovat nejvyšší soud. "Určitě se to může vrátit před soud," připustil Picardo.

Žádost o další zadržení lodě vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti a ve čtvrtek nebylo jasné, oč se tento požadavek opírá. Ministerstvo zahraničí USA tvrdí, že tanker pomáhá íránským revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací. Ministr zahraničí Mike Pompeo přes twitter vzkázal všem, kteří by se v rámci posádky nalodili na tanker napojený na revoluční gardy, že ohrožují svůj nárok na případný vstup do USA.

Írán oznámil, že loď Grace 1 odpluje zakrátko. Zástupce íránské námořní organizace Džalíl Eslámí sdělil, že na základě majitelova přání Grace 1 ze Středozemního moře odpluje, jakmile bude přejmenována na Adrian Darya a změní vlajku z panamské na íránskou. "Plavba začne, až 25členná posádka ukončí přípravy včetně dotankování," řekl Eslámí, jehož citovala íránská televize. Ta majitele tankeru nejmenovala.

Írán považuje zadržení své lodě za nelegální a ohradil se proti němu. Čtrnáct dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Obvinili ho z porušení pravidel námořní dopravy, což ale Británie popírá a považuje záležitost za odvetu za Grace 1.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hrají v Evropě "Hru". Může vyústit v humanitární katastrofu

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Tábor Vučjak, který leží deset kilometrů od města Bihać na severozápadě Bosny, rozhodně není místem…

Rakouští záchranáři letěli pro českého turistu, který se unavil při výstupu

15.09.2019 10:37 Rakouští záchranáři v sobotu pomáhali českému turistovi, kterému na zajištěné cestě (ferratě) u…

Británie jako Hulk? Johnson se chválí za jednání o brexitu

15.09.2019 07:57 Británie učinila obrovský pokrok v jednáních s Evropskou unií o takzvané irské pojistce, která je…

Migrační krize i důchodci. Za jaké hodnoty a jak EU bojuje?

14.09.2019 22:17 Největší politické boje Evropy nejsou jen o politice. Podle prestižního serveru Politico se jedná i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama