Íránský tanker Grace 1 má opustit Gibraltar už dnes, USA pohrozily

Íránský tanker Grace 1, o jehož propuštění ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud, může odplout už dnes, jakmile bude připraven. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC to řekl šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo. Teherán uvedl, že loď před odplutím změní jméno i vlajku, žádnou záruku, že nepopluje do Sýrie, ale Teherán podle íránského ministerstva zahraničí nedal.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Gibraltar
doporučujeme

Soud ve čtvrtek rozhodl propustit tanker, zadržovaný u Gibraltaru od 4. července, bez ohledu na žádost loď zdržet, kterou na poslední chvíli vznesly Spojené státy. Tanker byl zadržen kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což sankce Evropské unie zakazují. Podle britských úřadů se Írán zavázal, že tanker do Sýrie nepopluje.

Agentura Reuters informovala, že šéf gibraltarské vlády Picardo se rozhodl plavidlo propustit, protože se Teherán písemně zaručil, že tanker náklad 2,1 milionu barelů ropy nevyloží v Sýrii.

Mluvčí íránského ministra zahraničí dnes ale podle íránské agentury Tasním prohlásil, že Írán nedal žádnou záruku, že tanker do Sýrie nepopluje.

"Může odplout, jakmile skončí přípravy na vyplutí lodě takové velikosti, ať už popluje kamkoli. Může to být dnes, může to být zítra (v sobotu)," řekl Picardo. Na dotaz, jak se Gibraltar postaví k žádosti Spojených států Picardo odpověděl, že rozhodnutí je věcí nezávislých úřadů a že o záležitosti může znovu rozhodovat nejvyšší soud. "Určitě se to může vrátit před soud," připustil Picardo.

Žádost o další zadržení lodě vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti a ve čtvrtek nebylo jasné, oč se tento požadavek opírá. Ministerstvo zahraničí USA tvrdí, že tanker pomáhá íránským revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací. Ministr zahraničí Mike Pompeo přes twitter vzkázal všem, kteří by se v rámci posádky nalodili na tanker napojený na revoluční gardy, že ohrožují svůj nárok na případný vstup do USA.

Írán oznámil, že loď Grace 1 odpluje zakrátko. Zástupce íránské námořní organizace Džalíl Eslámí sdělil, že na základě majitelova přání Grace 1 ze Středozemního moře odpluje, jakmile bude přejmenována na Adrian Darya a změní vlajku z panamské na íránskou. "Plavba začne, až 25členná posádka ukončí přípravy včetně dotankování," řekl Eslámí, jehož citovala íránská televize. Ta majitele tankeru nejmenovala.

Írán považuje zadržení své lodě za nelegální a ohradil se proti němu. Čtrnáct dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Obvinili ho z porušení pravidel námořní dopravy, což ale Británie popírá a považuje záležitost za odvetu za Grace 1.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo bude novým premiérem Itálie? Conte má politiky dost, vznik nové…

24.08.2019 21:36 Italský premiér v demisi Giuseppe Conte vyloučil, že by zůstal v čele kabinetu v případě, že by…

Zálusk USA na Arktidu roste. V Grónsku hodlají znovu otevřít konzulát

24.08.2019 20:47 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát.…

Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

24.08.2019 20:40 V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie dnes oficiálně začal třídenní summit skupiny…

Boj s kapitalisty a policií. Demonstrace proti summitu G7 přerostly v…

24.08.2019 20:25 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes sešly na protestu proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama