Požár na ostrově Euboia je pod kontrolou, hasiči mají podezření na žháře

Požár na řeckém ostrově Euboia, který vypukl v úterý a kvůli němuž byli evakuováni lidé ze čtyř vesnic, se už podařilo dostat pod kontrolu. Informovala o tom dnes řecká tisková agentura AMNA. Oblast je ale stále nebezpečná a kvůli doutnajícím místům tam zůstávají desítky hasičů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Oheň na druhém největším řeckém ostrově, který leží nedaleko Atén, si nevyžádal žádné oběti na životech, ani nezpůsobil vážné škody v obydlené oblasti. Jeden z hasičů ale utrpěl popáleniny. Podle prvních odhadů bylo zničeno na 2400 hektarů porostu, včetně velkého území v borovicovém lese přírodní rezervace.

"Situace dnes vypadá lépe, nemáme žádnou aktivní frontu, naše jednotky ale zůstávají na místě, protože tam v rokli máme stále doutnající kapsy," řekl mluvčí hasičů agentuře AFP. Lidé evakuovaní ze čtyř vesnic už se vrátili domů, uvedla agentura AMNA.

zdroj: YouTube

Požár vypukl v úterý nad ránem místního času a hned první den se kvůli silnému větru rychle šířil. Evakuovány proto byly preventivně čtyři vesnice. Kromě počasí komplikoval hasičům boj s ohněm i terén plný strží a kaňonů. Na pomoc hasičům přijely posily z pevniny, včetně vojáků. K řeckých hasicím letadlům poskytla další dvě Itálie a jedno Španělsko.

Řecká média dnes rovněž informovala, že zvláštní jednotka řeckých hasičů vyšetřuje vážné podezření na žhářství. Požár totiž vypukl na třech místech jen s malým časovým rozpětím a v oblasti byly nalezeny části plastových kanystrů a nahromaděné zbytky dřeva.

Lesní požáry jsou hlášeny i z jiných částí Řecka. V souvislosti s požáry na jihu a západě Peloponéského ostrova zadržely místní úřady ve čtvrtek dva Řeky, které podezírají ze žhářství. Další dva muži, podle agentury AMNA cizinci, byli ze stejného důvodu zatčeni na ostrově Chios. Jejich národnost agentura neuvedla.

V letních měsících nejsou v Řecku lesní požáry nijak výjimečné. Tragédií se staly lesní požáry, které vypukly loni v červenci v okolí Atén; jeden z nich zničil přímořské letovisko Mati. V jednom týdnu tehdy zemřelo asi 100 lidí. Rychle se šířící plameny tehdy uvěznili v domech řadu lidí, kteří se udusili kouřem, jiní se utopili, když se snažili před ohněm a kouřem uplavat. Příbuzní obětí podali několik stížností k soudu, v nichž obvinili úřady, že obyvatele včas nevarovaly a nezajistily rychlou evakuaci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež kvůli koronaviru nezrušil mši, na audienci podával ruce

26.02.2020 18:12 Zatímco v řadě kostelů v Itálii ruší v těchto dnech kvůli šíření nového koronaviru mše, papež…

V italském středisku Livigno ubývá turistů, Češi ale lyžují dál

26.02.2020 17:04 Obavy z šíření nového typu koronaviru a nuceného pobytu v karanténě začínají doléhat i na některá…

Německo: Koronavirus má dalších pět lidí včetně vychovatelky

26.02.2020 16:58 Novým koronavirem je v Německu nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterý ve…

Francie ohlásila druhé úmrtí na koronavirus Covid-19, prvního Francouze

26.02.2020 16:44 Aktualizováno Francie dnes potvrdila druhé úmrtí kvůli novému typu koronaviru. Jde o prvního Francouze, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama